Instytut Pamięci Narodowej otworzył dziś w Lęborku wystawę poświęconą polskim patriotom przed II wojną światową. Ekspozycję pokazującą codzienność, ale też problemy związane z kultywowaniem polskiej kultury można oglądać na Placu Pokoju w Lęborku.
Polakom między innymi na tym terenie w latach 30. ubiegłego wieku utrudniano nawet naukę języka. Szkoły zamykano pod byle pozorem, na przykład dlatego, że budynek miał rzekomo za małe okna. Wtedy dzieci i naukę trzeba było przenosić do innego budynku – podkreślała współautorka wystawy o ziemi lęborsko-bytowskiej doktor Barbara Męczykowska z oddziałowego Biura Edukacji IPN w Gdańsku.
Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku doktor Paweł Piotr Warot podkreślał znaczenie działalności Związku Polaków w Niemczech. – Proszę abyście zwrócili uwagę na znak Rodła, symbol Związku Polaków w Niemczech – tłumaczył dr Warot. – Oznacza linię Wisły oraz Kraków. Wystawa przede wszystkim operuje obrazem, bo nie jest to książka. Właśnie ten obraz powinien do was trafić i was przyciągać -dodawał zwracając się do młodzieży z Lęborka dyrektor gdańskiego IPN.
Wystawę w Lęborku można oglądać do 28 listopada. Potem ekspozycja będzie pokazywana w Warszawie oraz Berlinie.
Posłuchaj materiału reportera Radia Gdańsk o wystawie w Lęborku:
Fot. Przemysław Woś / kan