Prawie milion złotych otrzymał Instytut Biologii i Nauk o Ziemi Akademii Pomorskiej w Słupsku na projekt badawczy. Chodzi o monitorowanie i kontrolowane wypalanie suchych wrzosowisk.
Dokładna nazwa projektu brzmi „Opracowanie zasad monitoringu przyrodniczego dla wrzosowisk chronionych za pomocą kontrolowanego wypalania (styczeń 2023 – marzec 2026)”.
– Ogień przynosi zniszczenie. Wiele osób aktywnie angażuje się w ochronę różnych środowisk przed pożarami czy wypalaniem, trwają kampanie. Istnieją jednak wyjątki i jednym z nich są suche wrzosowiska. Kontrolowane wypalanie jest jedną z podstawowych metod ochrony tych środowisk. Suche wrzosowiska to środowiska półnaturalne, które zajmują duże obszary tylko na czynnych i dawnych poligonach wojskowych. Same wrzosowiska są bardzo ubogie pod względem różnorodności roślin naczyniowych. Bogata jest za to flora mszaków, można też mówić o dużej różnorodności porostów, a także o wyjątkowym bogactwie zgrupowań ciekawych zwierząt, zwłaszcza stawonogów (owadów, pająków, skoczogonków). Licznie występują tu gatunki preferujące stanowiska suche i otwarte, w tym gatunki chronione oraz wyróżnione na Czerwonej Liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce – wyjaśnia dr Konrad Wiśniewski z Instytutu.
KONTROLOWANE WYPALANIE STOSUJE SIĘ OD OŚMIU LAT
Projekt w 100 proc. jest finansowany przez Lasy Państwowe. W Polsce chroni się wrzosowiska za pomocą kontrolowanego wypalania od 2015 roku, gdy wspomnianą metodę zastosowano na terenie Nadleśnictwa Przemków.
Posłuchaj całej rozmowy:
Joanna Merecka-Łotysz/MarWer