Ustka przystępuje do Słupskiego Klastra Bioenergetycznego. Samorząd liczy na to, że uzyska w ten sposób autonomię energetyczną i stabilizację cen energii, a także uda mu się odejść od opalania węglem w miejskiej sieci ciepłowniczej.
Klaster zrzesza samorządy i przedsiębiorców. Należą do niego między innymi Wodociągi Słupsk i firma Engie, od których inni mogą wiele się nauczyć w kwestii ekologicznych źródeł ciepła.
– To porozumienie działających lokalnie podmiotów zajmujących się wytwarzaniem, konsumpcją, magazynowaniem i sprzedażą energii elektrycznej, ciepła oraz paliw. Klaster jest platformą współpracy koordynującą oraz inicjującą projekty z zakresu między innymi odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej. Ich realizacja przyczyni się do powołania społeczności energetycznej tworzącej wspólny rynek usług energetycznych i wykorzystującej lokalne źródła energii odnawialnej – informuje Eliza Mordal, rzecznik Urzędu Miasta Ustka.
SŁUPSK WYKORZYSTUJE EKOLOGICZNE TECHNOLOGIE GRZEWCZE
Słupskie Wodociągi już ogrzewają ciepłem wytwarzanym z odpadów miejski park wodny „Trzy Fale”, natomiast wspólnie z firmą Engie budują pompę ciepła, która będzie mogła ogrzać mieszkania 10 proc. mieszkańców miasta.
Kinga Siwiec/MarWer