W Słupsku uczczono 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Od lat w mieście ten dzień jest obchodzony w sposób praktyczny. Młodzież sprząta teren byłej synagogi przy ulicy Niedziałkowskiego oraz czyści odtworzony mur wokół dawnej świątyni żydowskiej.
– To nasz sposób uczczenia tej rocznicy. Zawsze chcieliśmy, żeby to tak wyglądało, w sposób praktyczny. Jeszcze jak tu nie było budynku Słupskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej, to sprzątaliśmy teren po dawnej synagodze. Walor edukacyjny dla młodych ludzi jest taki, że większość z nich jest urodzona już w XXI wieku i już nawet po czasie, kiedy ten płot został odbudowany. Oni często nie wiedzą kompletnie, co tu było i skąd się wzięło. Organizowane w całej Polsce obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim są taką okazją, żeby zapoznać młodych ludzi z tą historią, a także zadbać o płot, zadbać o pamięć – wyjaśnia Jolanta Krawczykiewicz, dyrektor Słupskiego Ośrodka Kultury.
Synagoga w Słupsku została spalona przez niemieckich nazistów w tak zwaną „Kryształową Noc” w listopadzie 1938 roku, gdy w ówczesnej Trzeciej Rzeszy masowo podpalono miejsca związane z kulturą i społecznością żydowską.
HISTORIA POWSTANIA
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 29 kwietnia 1943 roku. Zorganizowała je Żydowska Organizacja Bojowa, bo od stycznia tego roku w getcie trwała akcja wywożenia Żydów do obozów zagłady. Niemcy zamknęli w tej części Warszawy około 400 tysięcy Żydów. Do dnia wybuchu powstania w getcie pozostało około 50 tysięcy osób. Reszta została zamordowana w obozach, umarła na skutek chorób lub z głodu. Ocenia się, że zbrojny opór Niemcom stawiło około pół tysiąca żydowskich bojowników. Przeżyło najwyżej kilkadziesiąt osób, część zdołała jeszcze dołączyć do walk w Powstaniu Warszawskim.
Posłuchaj materiału reportera Radia Gdańsk:
Przemysław Woś/raf