W ciągu trzech dni, od piątku do niedzieli, stolica „krainy w kratę” była miejscem spotkań miłośników polskiej kultury ludowej. Zakończył się 5. Festiwal EtnoBaltica, zorganizowany przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Słupsk.
Od 7 do 9 lipca w Swołowie w gminie Słupsk odbywał się Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica. Była to już piąta, jubileuszowa edycja. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk i – jak podkreśla dyrektor tej instytucji, Zbigniew Gach – festiwal ten ma za zadanie ocalić od zapomnienia tradycje ludowe i udowodnić, że jest dla nich miejsce we współczesnym świecie.
W ciągu trzech dni koncertów na scenie EtnoBaltici wystąpiło siedem zespołów z całej Polski: Kapela Niwińskich, Kapela Brodów, Michalove, Kapela Maliszów, Wowakin, Światowce oraz Adam Strug – każdy z wyjątkowym repertuarem, porywającym do tańca uczestników festiwalu.
W założeniu EtnoBalitca ma być chwilą wytchnienia i sposobem na posmakowanie lata w ludowy sposób. Dla gości festiwalu organizatorzy przygotowali obok koncertów zajęcia jogi, warsztaty garncarskie, tańca, jarmark rękodzieła, i bogaty program zajęć dla dzieci. Co więcej, w EtnoWiosce oraz codzienne potańcówki i afterparty, czyli pofestiwalowe poprawiny. Z kolei gościom, którym brakowało sportowych emocji, przygotowano po raz trzeci „Swołowską Milę”, czyli bieg po owalnicy.
Na organizację Festiwalu EtnoBaltica CKiBP Gminy Słupsk otrzymało dofinansowanie w wysokości 51 tys. złotych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.
Posłuchaj więcej:
Joanna Merecka-Łotysz/Alek Radomski