„Zielna, Zielna” w muzeum w Swołowie wróciła ze zdwojoną siłą. W tym roku to niezwykłe wydarzenie miało dwie lokalizacje. Obchodzone w całym kościele katolickim święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które w polskiej tradycji ludowej zwane świętem Matki Boskiej Zielnej, jest najstarszym świętem maryjnym, obchodzonym od V wieku.
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza wraz z Zagrodą Inicjatyw Twórczych w Swołowie zaplanowały zarówno akcenty religijne, jak i folklorystyczne.
– Na terenie muzeum czynny był jarmark ziół, kwiatów, warzyw, owoców i przetworów, a także kiermasz rękodzieła. W Zagrodzie Inicjatyw Twórczych można było uczestniczyć w warsztatach i wykładzie botanicznym – informuje Włodzimierz Wolski z Zagrody Inicjatyw Twórczych w Swołowie.
– W tradycji ludowej święto Matki Boskiej Zielnej to czas, kiedy kończyły się żniwa, a lud dziękuje za zbiory i prosi o udane plony w następnym roku – informuje Mikołaj Radomski, kustosz Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.
Swołowo odwiedziły dziś setki turystów i mieszkańców regionu. Uczyli się robić wianki z kwiatów, maści i maceraty roślinne, warzono także zupę z pokrzywy, można było także stworzyć magiczną różdżkę z ziół. Byli rękodzielnicy, spektakl dla dzieci i ludowa muzyka. Wielu skorzystało także ze spaceru po Swołowie w towarzystwie botanika z Uniwersytetu Pomorskiego prof. Zbigniew Sobisza, który miał także wykład dotyczący roślinności także tej inwazyjnej.
– To są bardzo interesujące rzeczy, o wielu roślinach, o ich istnieniu, nie miałem pojęcia – przyznaje pan Krzysztof.
Od wielu lat Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie 15 sierpnia obchodzi święto Matki Boskiej Zielnej. Z tej okazji w muzealnej zagrodzie w odbywa się festyn „Zielna, zielna”. To wyjątkowe święto obchodzone jest od piątego wieku.
Posłuchaj relacji z wydarzenia:
Joanna Merecka-Łotysz/jk