Ogród zamiast powodzi to propozycja urzędu miasta w Słupsku na problemy z odprowadzaniem wody. Zielone wyspy w mieście w sytuacjach awaryjnych, przede wszystkim wystąpienia deszczów nawalnych, mają opóźniać odprowadzanie nadmiaru tych wód do kanalizacji deszczowej. Ratusz informuje o konsultacjach społecznych, które potrwają od 1 do 8 września. Chodzi o koncepcję projektu budowy ogrodów deszczowych w pięciu nowych lokalizacjach.
– Zieleńce deszczowe funkcjonują w Słupsku dopiero pierwszy rok – mówi Paweł Krzemień z Urzędu Miejskiego w Słupsku. – W ciągu minionego roku założyliśmy te nietypowe zieleńce w sześciu lokalizacjach, tj. na ulicy Grunwaldzkiej, Jana III Sobieskiego, Szczecińskiej, Artura Grottgera oraz na terenie objętym rewitalizacją: placu Dąbrowskiego i ul. Ignacego J. Paderewskiego. Pozytywny odbiór mieszkańców oraz korzyści przyrodnicze i ekonomiczne wynikające z ich funkcjonowania, przyczyniły się do opracowania kolejnych koncepcji zieleńców deszczowych na terenie Słupska, które mają zostać wykonane przy ul. Gdańskiej, Jana III Sobieskiego, Cypriana K. Norwida oraz na obszarze rewitalizacji tj. na ul. Mikołaja Kopernika. Nowe lokalizacje przyczynią się do poprawy efektywności miejskiej kanalizacji podczas deszczy nawalnych coraz częściej odwiedzających nasz region, co pozwoli uniknąć powodzi błyskawicznych, towarzyszących temu zjawisku.
Od piątku mogą zgłaszać uwagi pisemnie na adres: Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku, ul. Grottgera 13 oraz elektronicznie na e-mail: konsultacje@zimslupsk.pl lub poprzez stronę https://slupsk.konsultacjejst.pl.
Joanna Merecka-Łotysz/ar