Rozstrzygnięto postępowanie na wybór wykonawcy prac budowlanych dla rozbiórki i budowy nowego dworca w Słupsku. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Budimex S.A., która zobligowała się do przeprowadzenia prac za nieco ponad 55,5 mln złotych brutto. PKP planuje podpisanie umowy jeszcze we wrześniu.
W założeniu nowy dworzec w Słupsku ma być unikatową i nowoczesną bryłą zaprojektowaną w zgodzie ze współczesnym trendami w architekturze.
– Przestrzeń obsługi podróżnych zlokalizowano w północnej części nowego budynku. Hol dworca będzie posiadał dwie kondygnacje, zajmie on znaczną część parteru oraz piętra – informuje Agnieszka Jurewicz, z biura prasowego PKP S.A. – . Na pierwszej kondygnacji znajdą się cztery lokale komercyjne, natomiast na piętrze kasy biletowe, toalety, poczekalnia wraz z niewielkim kącikiem zabaw dla dzieci. Przestrzenie obsługi podróżnych będą wyposażone w elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, gabloty z rozkładami jazdy pociągów oraz wygodne ławki dla podróżnych, przy których w poczekalni znajdą się stacje do ładowania smartfonów. W południowej części dworca na parterze zaprojektowano przestrzeń pod prawie 100-metrowy lokal handlowy, a na piętrze gastronomiczny. Trzecią kondygnację dworca zajmie Straż Ochrony Kolei.
NIE TYLKO SAM BUDYNEK
Jak zapewnia PKP inwestycja w Słupsku to nie tylko budowa nowego dworca, ale również kompleksowa przebudowa jego otoczenia. Przed fasadą nowego dworca powstanie plac miejski z alejkami, zielenią oraz małą architekturą. W północnej części placu zaprojektowano wiatę rowerową. Natomiast w południowej parking samochodowy, a na nim stanowiska dla samochodów osób z niepełnosprawnościami oraz do ładowania samochodów elektrycznych. Pomiędzy peronami a placem i dworcem, wzdłuż nowego fragmentu drogi, znajdą się zatoczki dla autobusów miejskich, niewielka strefa kiss&ride oraz postój taksówek. Nowy dworzec w Słupsku będzie również w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także rodzin z dziećmi czy osób starszych. Zostaną wdrożone w nim również rozwiązania przyjazne środowisku.
ZMIENI SIĘ TEŻ BIUROWIEC
Znajdujący się w sąsiedztwie dworca budynek biurowy zostanie ocieplony oraz zmieni się jego wygląd. W dolnej części elewacja nawiąże do koloru nowego dworca, natomiast na wyższych kondygnacjach będzie wykończona matowymi i połyskującymi płytami ceramicznymi w kolorze białym. Podczas inwestycji w budynku zostanie wymieniona winda, stolarka okienna i zewnętrzne drzwi.
– Planujemy zrealizować inwestycję w ciągu ok. 3 lat. Na czas realizacji inwestycji powstanie kontenerowy dworzec tymczasowy, do którego zostanie przeniesiona obsługa podróżnych – informuje Agnieszka Jurewicz.
Alek Radomski