Prawie 17 tysięcy mieszkańców i turystów wypoczywających nad polskim morzem odwiedziło strefy edukacyjne Polskiej Grupy Energetycznej w Ustce, Łebie i Sasinie. W ramach projektu „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru” przez 36 dni można było usłyszeć ciekawostki o morskich farmach wiatrowych i odnawialnych źródłach energii.
Jako lider branży offshore Polska Grupa Energetyczna prowadzi zaawansowane prace nad uruchomieniem pierwszej w Polsce farmy wiatrowej Baltica, która ma umożliwiać dostarczanie „czystej” energii do czterech milionów gospodarstw domowych. Ich znaczenie uświadamiano osobom korzystającym ze stref edukacyjnych PGE w Ustce, Łebie i Sasinie.
– Pomimo trudnych warunków pogodowych tegoroczną, trzecią już edycję projektu „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru” odwiedziło prawie 17 tysięcy osób – poinformował Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
W ramach wspomnianego projektu od 7 lipca do 15 sierpnia na odwiedzających plaże w Ustce, Łebie i Sasinie czekało kilka stref tematycznych, między innymi: interaktywnej edukacji, wiedzy, edukacyjno-warsztatowa czy sportowa, w których zarówno mieszkańcy, jak i turyści w każdym wieku mogli poszerzyć wiedzę z zakresu odnawialnych źródeł energii i morskich farm wiatrowych.
ATRAKCJE POSZERZAJĄCE WIEDZĘ
W weekendy na odwiedzających czekały dodatkowe atrakcje. W quizie o ochronie przyrody i warsztatach rozpoznawania śladów zwierząt z Nadleśnictwem Choczewo wzięło udział około 150 osób. Ponad 190 uczestników skorzystało zaś z warsztatów wypalania w drewnie, prowadzonych przez przedstawicieli Nadleśnictwa Lębork. Podczas czterech pokazów ratownictwa wodnego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i jednego Ochotniczej Straży Pożarnej Choczewo można było z kolei zdobyć wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy. Natomiast na dwóch spotkaniach z przedstawicielem Urzędu Morskiego w Gdyni, które odbyły się na plażach w Łebie i Sasinie, można było posłuchać prelekcji „Kodeks plażowicza”, dotyczącej ochrony wydm i wybrzeża.
Weekendy zapewniały również moc atrakcji sportowych. Wielofunkcyjne boisko umożliwiało grę w siatkówkę plażową, piłkę nożną i przeciąganie liny. Dodatkowo odbywały się spotkania ze sportowcami wspieranymi przez Polską Grupę Energetyczną, między innymi Michałem Polakiem i Radosławem Furmańskim, przedstawicielami Kadry Narodowej w windsurfingu, Izabelą Satrjan, zawodniczką Kadry Narodowej w kitesurfingu, oraz Zofią Korsak i Oliwią Laskowską z PGE Sailing Team Poland w klasie 470.
PŁYWALI, NIE RUSZAJĄC SIĘ Z PLAŻY
Kolejną atrakcją było udostępnienie podczas akcji sprzętu sportowego „Wioślarz”, który zmobilizował 16 850 uczestników do „przepłynięcia” łącznie 1296 kilometrów, co daje wynik ponad 50-krotnego dopłynięcia do najbliższej turbiny wiatrowej Polskiej Grupy Energetycznej, która powstanie na Bałtyku i będzie oddalona o 25 kilometrów od brzegu. Odwiedzający strefę mogli też wysłać nadmorską pocztówkę.
Projekt został zorganizowany po raz trzeci przez Fundację PGE w ramach działań edukacyjnych związanych z realizacją programu Offshore przez Grupę PGE na Morzu Bałtyckim.
PRZYSZŁOŚĆ ENERGETYKI W POLSCE
Grupa PGE jest polskim przedsiębiorstwem energetycznym i liderem produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w Polsce. Realizuje Offshore – największy krajowy program budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku, w którego ramach rozwijane są obecnie inwestycje na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy około 3,4 GW: Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy około dwóch i pół GW oraz Baltica 1 o mocy około 0,9 GW. Pierwszy prąd z Bałtyku ma popłynąć w 2027 roku.
Celem strategicznym Grupy PGE w obszarze morskiej energetyki jest zbudowanie przynajmniej sześciu i pół GW mocy do 2040 roku, co ma pozwolić na pokrycie zapotrzebowania na energię dziesięciu milionów polskich gospodarstw domowych. Dodatkowo Ministerstwo Infrastruktury przyznało grupie ostateczne decyzje dotyczące pięciu pozwoleń, które umożliwią wybudowanie w przyszłości kolejnych elektrowni wiatrowych na morzu. Łączna potencjalna moc farm wiatrowych planowanych do budowy na nowych obszarach wynosi około 3,9 GW.
Więcej informacji można znaleźć >>>TUTAJ.
Mat.pras./MarWer