W Magazynie Edukacyjnym na antenie Studia Słupsk gościliśmy dziś Edytę Kostarczyk oraz Annę Jaworską z Urzędu Miejskiego w Słupsku, które krok po kroku wyjaśniały jak będą przebiegały najbliższe wybory do Sejmu i Senatu. Sprawdźcie, co się zmieniło i na co zwrócić uwagę wybierając się 15 października do urn wyborczych.
– Już za niewiele ponad miesiąc Polacy będą podejmować decyzję, na kogo zagłosować w wyborach parlamentarnych. O godz. 7 rano zostaną otwarte lokale wyborcze, które będą przyjmować do godz. 21 – mówi Anna Jaworska z UM Słupsk. – Wyborcy zwykle głosują w swoim okręgu wyborczym, ale może się zdarzyć, że tego dnia będą się znajdować poza miejscem zamieszkania. Jeśli znajdą się Państwo w takiej sytuacji, można zmienić odpowiednio wcześnie miejsce głosowania. Można to zrobić najwcześniej na 44 dni przed dniem wyborów, ale nie później niż 3 dni przed nim. Zaświadczenia o głosowaniu poza okręgiem wyborczym, w którym ma się stałe miejsce zamieszkania, wydawane są w urzędach gminy od 1 września do 12 października.
15 października w dniu wyborów parlamentarnych odbędzie się także referendum.
– Każda osoba biorąca udział w wyborach dostanie od członka komisji wyborczej trzy karty do głosowania: z listą kandydatów do Sejmu, Senatu oraz z pytaniami referendalnymi. Jeśli ktoś nie chce brać udziału w referendum, to musi taką wolę wyrazić przedstawicielowi komisji wyborczej. Ten z kolei ma obowiązek zapisania w rubryce uwagi w spisie wyborców przy danych głosującego informacji, że nie pobrana została karta referendalna – informuje Edyta Kostarczyk.
Posłuchaj rozmowy:
Joanna Merecka-Łotysz/ar