60 lat świętuje Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Ten oddział słupskiego Muzeum Pomorza Środkowego jest skansenem budownictwa wiejskiego i ważnym ośrodkiem kultury regionalnej. Zajrzeliśmy do tego wyjątkowego miejsca na mapie Pomorza.
Kluki obchodzą swój jubileusz. Muzeum Wsi Słowińskiej, które powstało we wrześniu 1963 roku z myślą o ratowaniu kultury Słowińców – małej, odizolowanej od wpływów zewnętrznych grupy ludności kaszubskiej – ma już 60 lat.
– To piękne i niezwykłe muzeum z zagrodami zachowanymi w miejscu pierwotnej lokalizacji – podkreśla Gabriela Włodarska-Koszutowska, kustosz muzeum w Klukach. – Nie wszystkie muzea na wolnym powietrzu mogą się tym pochwalić.
– Dlaczego warto tu przyjechać? Kluki są wyjątkowe i są jedyne na świecie – zaznacza z kolei Violetta Tkacz-Laskowska, kierownik muzeum. – To jest takie miejsce, gdzie każdy może zobaczyć, jak wyglądało to miejsce 100, a nawet 200 lat temu i poczuć życie tych ludzi.
Na dziesięciu wystawach stałych prezentowane jest życie dawnych mieszkańców wsi od przełomu XIX i XX wieku do połowy XX wieku. Można tu obejrzeć wnętrza domostw i zabudowań gospodarskich, a także poznać codzienne zajęcia ówczesnej społeczności rybackiej.
Skansen w Klukach to także tłumnie odwiedzane imprezy folklorystyczne, bogata oferta edukacyjna, wystawy czasowe nawiązujące do historii i kultury regionu oraz Słowińskie Centrum Kultury Regionalnej. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach żyje, i to nie tylko dzięki odbywającym się tam imprezom i tłumom zwiedzających. Nie tylko dzięki staraniom o pozyskiwanie kolejnych obiektów i rozbudowywaniu skansenu.
Posłuchaj audycji:
Alek Radomski