Poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci, młodzieży i dorosłych mają powstać w poszpitalnych budynkach przy ulicy Obrońców Wybrzeża w Słupsku. Na razie samorząd województwa pomorskiego przeznaczy 360 tysięcy złotych na zaprojektowanie adaptacji dwóch budynków oraz uzyskanie pozwolenia na budowę.
Z budynku A będą korzystać uczące się dzieci i młodzież do 21. roku życia z zaburzeniami psychicznymi. Z kolei z budynku B pacjenci z ostrymi zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami schizoafektywnymi, schizofrenią, chorobą afektywną jedno- i dwubiegunową, a także osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych w co najmniej trzymiesięcznej abstynencji.
– Pomoc będzie też świadczona osobom z zaburzeniami adaptacyjnymi, lękowo-depresyjnymi czy osobowości. Planowana jest terapia dla czterech grup po maksymalnie 15 osób, ogółem 40 do 60 osób. Zajęcia terapeutyczne będą dostosowane do potrzeb i możliwości poszczególnych grup i jej członków – informuje Urząd Marszałkowski w Gdańsku.
– Od wielu lat samorząd województwa wspiera inwestycje w zakresie projektów, przebudowy, rozbudowy i wyposażenia tzw. placówek marszałkowskich – podkreśla marszałek Mieczysław Struk. – Tym razem przeznaczamy środki na wykonanie projektu remontu budynków dla Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. To bardzo ważny projekt, który dotyczy nieletnich i dorosłych pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Gdy rozpoczęta inwestycja zostanie zakończona, pacjenci będą mieli komfortowe warunki leczenia w różnych formach terapii, a personel pracy – dodaje.
– To bardzo potrzebna inwestycja – podkreśla z kolei Marek Biernacki, kierownik biura zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Słupsku. – Plany dotyczące wykorzystania tych budynków były od wielu lat, w tym również przez miasto Słupsk. Mamy jako samorząd województwa plany, jakie środki zewnętrzne wykorzystać, by te obiekty zostały dostosowane do nowych potrzeb. Jednak drugim kluczowym elementem będzie kontrakt z NFZ i tu potrzebna jest również aktywność ze strony Ministerstwa Zdrowia czy sfer rządowych, bo zapotrzebowanie na pomoc dla dzieci, młodzieży czy dorosłych w tym zakresie jest duże, coraz większe – podkreśla.
Wstępne szacunki wskazują, że modernizacja obu budynków może kosztować około 20 mln złotych.
Posłuchaj rozmowy z Markiem Biernackim:
Przemek Woś/ar