Mikroskopy, odczynniki chemiczne i zestawy pomocy naukowych od menzurek po fotowoltaikę. W Szkole Podstawowej w Kobylnicy otwarto pracownię Ekofoton, w której uczniowie dowiedzą się, jakie są przyczyny zanieczyszczenia środowiska, co oznacza wyczerpanie się zasobów kopalnych i nabiorą nawyków proekologicznych.
Najnowsza pracownia w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kobylnicy przybliży też, czym jest energia odnawialna. Ostatecznie cel projektu, na który placówka uzyskała prawie 60 tysięcy złotych to uświadomienie przyczyn zanieczyszczenia środowiska czy wyczerpywanie się zasobów kopalnych. Ekofoton, ma unaocznić też zmiany zachodzące w najbliższym otoczeniu na przykład na skutek wzrostu gospodarczego. Nie mniej istotnym celem jest także wyrabianie wśród uczniów i mieszkańców gminy świadomości i zachowań proekologicznych.
– Łącznie w naszym województwie będzie 40 takich ekopracowni – mówi Szymon Gajda, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. – Kilka już otworzyliśmy. Muszę powiedzieć, że jestem zafascynowany inwencją i pasją, jaką mają nauczyciele i uczniowie, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje w zakresie OZE i ochrony przyrody.
Fundusz zapewnia finansowanie do 75 tys. zł w przypadku pracowni OZE, które chcą otwierać szkoły. Jak podkreśla prezes Gajda, tego typu przedsięwzięcia są istotne, ponieważ edukacja ekologiczna jest to jeden z fundamentów ochrony przyrody.
Alek Radomski