Czas na muzyczne podsumowanie roku 2023. W Słupsku i regionie w tej dziedzinie działo się sporo. Koncerty, nowe płyty, single, a także całkiem świeże zespoły. W „Trzech falach brzmienia” mówiliśmy o najważniejszych wydarzeniach minionego roku.
W styczniu premierę miała debiutancka płyta folkowego zespołu Michalove z gminy Główczyce. „Rano”, bo taką nazwę nosi krążek, zdobyła uznanie wśród słuchaczy Polskiego Radia i już w pierwszych dniach stycznia zyskała miano płyty tygodnia Programu Pierwszego. Wydanie zawiera utwory w języku ukraińskim i piękne, rzewne wokale.
Także w styczniu nową płytę zaprezentował zespół Junon Kyanon . Album „Superpowers on the Dancefloor” jest energetyczny i głośny, ale bywa także melancholijny.
Na przełomie marca i kwietnia odbyła się pierwsza edycja Skibfestu, czyli słupskiego festiwalu z muzyką alternatywną. Na Skibfeście zadebiutował zespół Negative Beer, który stylistyką nawiązuje do midwest emo.
W pierwszych miesiącach roku Versus M. wydał kolejną epkę z pięcioma utworami. Tytułowy kawałek „W poszukiwaniu słońca” to mocno pulsacyjny i zdecydowanie bardziej elektroniczny niż poprzednia twórczość autora.
Jak co roku ważnym wydarzeniem była PUMA, czyli Przegląd Uczniowskiej Muzyki Alternatywnej. Konkurs odbył się już po raz 10, a na scenie przed Szkołą Kultury przy ulicy Banacha w Słupsku zaprezentowały się młode zespoły. Grand Prix otrzymał Negative Beer.
W połowie lipca odbyła się pierwsza edycja festiwalu Wykopaliska. Impreza połączyła badania archeologiczne z koncertami. W Rekowie w gminie Polanów wystąpiły zespołu z naszego regionu, ale także z całej Polski. Na scenie można było zobaczyć między innymi słupskie Hated Witch, Materię czy Mechanism.
Latem zespół z ponad 30-letnią historią i zaledwie kilkuletnim stażem wydał swój kawałek w odświeżonej wersji. State Control wzięło na warsztat swój utwór „Ghost Town”, który nagrali na nowo.
1 sierpnia na naszej antenie odbyła się prapremiera singla „Drogowskazy” Instrukcji Pustej. Kawałek zapowiadał nową płytę słupskiego zespołu, na którą wciąż jeszcze czekamy.
Latem ukazał się także kawałek zespołu „Scarlet Light”. Choć kapela powstała kilka miesięcy wcześniej, to zdecydowanie warto zwrócić na nią uwagę. Utworu „War”, stał się viralem wśród ukraińskich żołnierzy.
We wrześniu na naszej antenie gościł Miłosz Anioł z Psylocybii. Zapowiedział pojawienie się nowej epki, która ostatecznie ukazała się na początku października. Trip Daemonia I to zarówno tytuł krążka, jak i pierwszego utworu.
W październiku Transmisja z Kieszeni wypuściła nowy singiel i teledysk. „Głowa martwego konia” zapowiada debiutancki album zespołu z powiatu bytowskiego.
Jesienią mogliśmy też usłyszeć nowy utwór od Naledii. Wokalistka z Darłowa, która muzyczne skrzydła rozwijała w Słupsku, po kilku latach nieobecności na miejskiej scenie postanowiła wrócić do nagrywania i koncertowania.
W listopadzie premierę miał film Jarosława Kasperka o legendarnym słupskim zespole Ewa Braun, a także o kolejnym projekcie części muzyków, którzy wrócili do grania jako Titanic Sea Moon. Film ściągnął do sali kina Rejs wielu fanów muzyki. Premiera okazała się takim sukcesem, że w niedługim czasie postanowiono wyemitować film jeszcze dwukrotnie.
Końcówka roku to także premiera „Zmór wiosennych” zespołu Strach przed latem. Utwór doczekał się także teledysku, który tworzony we współpracy z gminą Damnica miał w subtelny sposób promować walory turystyczne i przyrodnicze samorządu. Przede wszystkim jest to jednak ciekawa i bardzo rytmiczna interpretacja wiersza Bolesława Leśmiana.
Wydarzeń na słupskiej scenie muzycznej było naprawdę wiele, co pokazuje, że masz region może pochwalić się wieloma ciekawymi i wartościowymi artystami.
Kinga Siwiec/ar