Dofinansowania miały trafić między innymi do Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. W Słupsku były to środki na remont akademików.
Uniwersytet Pomorski w Słupsku nie otrzymał 20 milionów złotych na remont akademików. Środki zostały przyznane pod koniec ubiegłego roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, ale ich wypłata została wstrzymana przez obecnego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Łącznie słupskiej uczelni przyznano wówczas 60 milionów złotych na poprawę infrastruktury.
– Na ten moment możemy potwierdzić, że nie otrzymaliśmy części przyznanych nam środków – mówi Grzegorz Hilarecki z biura rektora UP. – To jest 20 milionów złotych na remont akademików. Z tego, co wiemy, sprawa dotyczy kilkunastu uczelni w kraju. Liczymy na to, że decyzje dotyczące przyznanych dotacji zostaną podtrzymane. Czekamy na stosowne informacje w tym zakresie z ministerstwa.
O sprawę na środowym posiedzeniu sejmu pytali posłowie PiS Piotr Müller oraz Paweł Jabłoński.
– Uniwersytet Pomorski w Słupsku w listopadzie i grudniu 2023 roku otrzymał pokaźny zasób środków na kolejne inwestycje – informuje poseł Müller. – Decyzja w tej sprawie została podjęta jeszcze, gdy premierem był Mateusz Morawiecki. Jednak część środków, tj. 20 mln zł z przeznaczeniem na poprawę i modernizację domów studenckich, została zablokowana, gdy premierem został Donald Tusk. Po zmianie rządu wstrzymano wykonanie części podpisanej i zleconej do wykonania już decyzji w zakresie przyznania środków finansowych dla uczelni.
Wtórował poseł Paweł Jabłoński, który dopytywał szczególnie o Akademię Nauk Stosowanych w Raciborzu.
– Takich uczelni w mniejszych i większych miastach rząd Prawa i Sprawiedliwości wspierał bardzo dużo przez ostatnie lata – mówił podczas posiedzenia sejmu Jabłoński. – Decyzja o dofinansowaniu, podpisana przez premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczyła budowy nowoczesnych pracowni, laboratoriów w ramach odnawialnych źródeł energii. Pracownia geotechniki inżynierii wody, pracownia fotowoltaiki, systemów solarnych. laboratorium audytu efektywności energetycznej. Panie ministrze, czy w ogóle analizowaliście te projekty? Dlaczego je zablokowaliście?
Na pytania posłów odpowiedział Marek Gzik, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczelnie, które były dotowane, nazwał „pieszczochami” rządu PiS. Według niego środki były przyznawane jednostkom ze względu na powiązania polityczne, a nie realne potrzeby.
– Te pieniądze, o których mówicie, są kierowane do uczelni, które w sposób szczególny traktowane były przez ostatnie lata. Rozdanych zostało 8 miliardów na inwestycje i trafiały przede wszystkim do uczelni, które są z wami powiązane w sposób polityczny – mówił Gzik. – Kierownictwo ministerstwa zdecydowało o wstrzymaniu tej formy inwestowania w uczelnie, które były wybierane z klucza, ale partyjnego.
Marek Gzik zapowiedział, że w sprawie ewentualnego wznowienia dotacji decyzję podejmie nowy zespół, który ponownie oceni wysokość środków i potrzeby poszczególnych uczelni.
– Zarówno ta forma, ale także inwestycje związane z kształceniem, to jest 900 milionów (też zostało to wstrzymane) – to jest kwota już prawie dwóch miliardów, która rozdaliście do uczelni po tym, jak już wybory zostały przez was przegrane. Chcemy to zweryfikować – zapewniał Gzik.
– Odbieracie, bo macie takie widzimisię – kontynuował Piotr Müller. – Blokujecie środki finansowe w wysokości miliarda złotych dla takich uczelni jak Uniwersytet Pomorski w Słupsku, jak Akademia w Raciborzu, jak Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, ale także jak AGH, Uniwersytet Jagielloński. Wam nawet najstarsza uczelnia w kraju przeszkadza.
– Pan mówi „pieszczochy” – to jest obraźliwe dla tych rektorów – mówił Jabłoński. – To nie są ludzie z politycznego nadania. Wycofajcie się z tej fatalnej decyzji.
Uczelnie, którym zablokowano dotacje to Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, AWF w Katowicach, AGH w Krakowie, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Pomorski w Słupsku, Akademia Zamojska, Politechnika Opolska, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Politechnika Wrocławska oraz Akademia Piotrkowska.
O sprawę zapytałam także słupskiego posła PO Zbigniewa Konwińskiego. Nie chciał wypowiadać się na temat środków dla Uniwersytetu Pomorskiego.
Kinga Siwiec/ar