Prawie 120 prac na temat morskiej energetyki wiatrowej powstało w ramach konkursu artystycznego zorganizowanego przez Equinor i Polenergię. Konkurs był zwieńczeniem akcji edukacyjnej „Jedno morze, wiele korzyści. Morska energetyka wiatrowa w moim regionie”, w której wzięło udział prawie 1500 uczniów z sześciu szkół podstawowych w regionie słupskim. Finał konkursu z nagrodami odbył się w Lądowisku Kultury w Redzikowie koło Słupska.
Trwający kilka miesięcy projekt skierowany był do uczniów sześciu publicznych szkół podstawowych w Ustce oraz w gminach Ustka i Redzikowo. To przez obszar tych gmin przebiegać będzie lądowa infrastruktura przyłączeniowa morskich farm wiatrowych Bałtyk. W projekcie wzięła udział także szkoła w Łebie, gdzie powstanie baza serwisowa Equinor i Polenergii.
– Cieszymy się, że nasz kolejny projekt edukacyjny spotkał się z tak entuzjastycznym odbiorem na terenie znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie naszych inwestycji. Chcemy podziękować wszystkim za czas i zaangażowanie. Jeszcze bardziej mobilizuje nas to do podejmowania kolejnych inicjatyw edukacyjnych w ramach naszej Akademii Kompetencji Morskich, w której od lat prowadzimy liczne działania na różnych szczeblach nauczania – tłumaczy Marta Porzuczek, dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia.
ZAPOZNANIE Z ENERGETYKĄ WIATROWĄ
Cykl interaktywnych zajęć edukacyjnych miał na celu zapoznanie najmłodszych z morską energetyką wiatrową i odnawialnymi źródłami energii, a także z ich rolą w transformacji energetycznej Polski. Podczas zajęć dzieci i młodzi ludzie dowiedzieli się między innymi, czym jest zielona energia oraz w jaki sposób może ona zapobiec niekorzystnym zmianom klimatycznym i wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Equinor i Polenergia zaprezentowały także uczniom korzyści, które przyniosą realizowane na morzu farmy wiatrowe Bałtyk o łącznej mocy do 3 GW. Najważniejsza z nich zapewnia odnawialną energię ponad 4 milionom gospodarstw domowych.
Konkurs artystyczny, którym zakończył się projekt edukacyjny, pozwolił młodzieży przedstawić własną perspektywę postrzegania morskiej energetyki wiatrowej. Przystąpiło do niego 130 uczniów, którzy wykonali 119 prac plastycznych, w tym makiety morskich farm wiatrowych z surowców wtórnych i filmiki prezentujące korzyści z morskiej energetyki wiatrowej dla regionu.
– Jestem pod ogromnym wrażeniem prac i wiedzy uczniów na temat morskiej energetyki wiatrowej. Ten temat nie jest już dla nich nieznanym lądem. Co więcej, uczniowie i uczennice starszych klas dostrzegają w rozwijającej się branży korzyści dla regionu i szansę zawodową dla siebie. Widać, że projekt edukacyjny Equinor i Polenergii przyniósł oczekiwany rezultat: wyższą świadomość ekologiczną młodego pokolenia i wiedzę, jak można zapobiegać zmianom klimatycznym – zaznacza Jacek Maniszewski, burmistrz Ustki.
FINAŁ W REDZIKOWIE
W uroczystym finale konkursu, który odbył się w Lądowisku Kultury w Redzikowie, wzięło udział 39 półfinalistów ze wszystkich szkół, a także dyrektorzy szkół, nauczyciele prowadzący i rodzice. Jury konkursowe, w którego skład weszli burmistrzowie Łeby i Ustki, przedstawiciele gmin Redzikowo i Ustka, a także reprezentanci inwestorów, miało przed sobą bardzo trudne zadanie – wybranie najlepszych spośród 12 prac plastycznych, 13 makiet i pięciu filmów półfinalistów z różnych grup wiekowych.
– Obrady jury były bardzo burzliwe. Długo nie mogliśmy podjąć decyzji, bo wszystkie prace były doskonałe, nie tylko pod względem zastosowanych środków wyrazu artystycznego i koncepcji, ale także merytorycznego przygotowania i zrozumienia tematyki odnawialnych źródeł energii. W przypadku prac filmowych i makiet ocenialiśmy także prezentacje i wystąpienia ich autorów. Ostatecznie o wyborze finalistów zdecydowały niuanse i głosowanie publiczności – podkreśla Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby.
PO TRZY MIEJSCA NA PODIUM
W każdej z kategorii przyznano trzy miejsca. Dziewięciu finalistów zostało nagrodzonych kartami podarunkowymi do sklepów edukacyjnych i kina. 39 półfinalistów otrzymało książki o tematyce ekologicznej, a wszystkich 130 uczestników konkursu – nagrody pocieszenia. W najbliższych latach rozwijająca się w Polsce branża morskiej energetyki wiatrowej będzie potrzebowała dziesiątek tysięcy wykwalifikowanych specjalistów, zarówno przy budowie, jak i przy eksploatacji morskich farm wiatrowych.
– Zainteresowanie naszymi zajęciami edukacyjnymi, zapał i kreatywność młodych ludzi pozwalają nam przypuszczać, że wielu z nich w niedalekiej przyszłości zasili kadry branży morskiej energetyki wiatrowej, która stanie się dla nich atrakcyjnym miejscem pracy i rozwoju zawodowego. Chcemy inspirować młodych ludzi do angażowania się w rozwój morskiej energetyki wiatrowej i odnawialnych źródeł energii, gdyż to właśnie oni będą już niedługo tworzyć bardziej zrównoważoną przyszłość Polski – wskazuje Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.
DZIESIĘĆ TYSIĘCY MIEJSC PRACY
Trzy morskie farmy wiatrowe Bałtyk realizowane przez Equinor i Polenergię wygenerują zapotrzebowanie na dziesięć tysięcy miejsc pracy w całym cyklu życia projektów, a baza serwisowa w Łebie rozpocznie zatrudnianie specjalistów od przyszłego roku. Łącznie będzie tam pracować 100 osób.
Nowych pracowników będą potrzebowali również dostawcy komponentów i usług dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej szacuje, że przy rozwiniętym w pełni potencjale energetycznym Morza Bałtyckiego, czyli powstaniu farm wiatrowych o łącznej mocy 33 GW, w najbliższych latach sektor zatrudni 100 tysięcy wykwalifikowanych osób.
Dostępność wykwalifikowanych pracowników odgrywać będzie kluczową rolę w rozwoju nowej branży. Na pilną potrzebę kształcenia przyszłych kadr zwróciły uwagę strony podpisanego w 2021 roku porozumienia sektorowego, które zakłada inicjowanie i podejmowanie działań na rzecz rozwoju systemu edukacji i szkolnictwa zawodowego, co z kolei może przesądzić o powodzeniu projektów i tempie transformacji energetycznej Polski w oparciu o morską energetykę wiatrową.
Mat.pras./jk