Młodzież z V Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku już po raz trzeci przygotowała akcję społeczną, kampanię wspierającą szczepienia przeciwko zakażeniu wirusa HPV, badania cytologiczne i profilaktykę przeciwko HIV. Mowa o najskuteczniejszej metodzie profilaktyki raka szyjki macicy, która umożliwia jego wykrycie i skuteczne wyleczenie.
– „Beztroska nieświadomość” takie jest hasło tej edycji projektu. Mamy nadzieję zwiększyć świadomość społeczną, zapewnić edukację zdrowotną. W nasze działania, oprócz młodzieży, rodziców i nauczycieli, włączyliśmy dwie szkoły podstawowe. Mówimy o konsekwencjach, które warto znać i o tym, jak ważne są szczepienia i badania – mówi Żaneta Obolewicz nauczycielka z V LO i opiekunka projektu.
– Należy uświadamiać ludzi, a w szkołach nieczęsto się o tym mówi. Często nam się wydaje, że ten problem nas nie dotknie. Chodzi nam o to, aby zwiększyć świadomość, że temat jest ważny, a szczepionka zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór czy HIV. Chcemy sprawę nagłośnić i uświadamiać, przede wszystkim młode osoby, ale nie tylko, że jest to choroba dotykająca także młode osoby – mówią uczniowie.
Jakie objawy daje zakażenie wirusem brodawczaka, jakie są metody zabezpieczenia przed nim i co daje szczepionka? To tylko kilka zagadnień, które poruszane są w organizowanej przez młodzież z V LO w Słupsku, kampanii informacyjnej skierowanej do dzieci i ich rodziców.
– Mówimy też o tym, jak można się zarazić wirusami HPV czy HIV, jakie są konsekwencje choroby oraz jaka jest profilaktyka – informuje Żaneta Obolewicz.
Jakie objawy daje zakażenie wirusem brodawczaka, jakie są metody zabezpieczenia przed nim i co daje szczepionka? To tylko kilka zagadnień, które poruszane są w organizowanej przez młodzież z V LO w Słupsku, kampanii informacyjnej skierowanej do dzieci i dorosłych.
Posłuchaj:
Joanna Merecka-Łotysz/ar