Do końca czerwca w słupskim szpitalu można zarejestrować się w bazie danych fundacji DKMS, zajmującej się pozyskiwaniem dawców szpiku. Akcję na terenie placówki zorganizowali wolontariusze z okolicznych gmin we współpracy z Oddziałem Hematologii i Transplantacji Szpiku.
– Samą akcję wymyśliłam ja, zaś nazwę „Solidarni aż do szpiku” wymyślił Tymoteusz Peta, sołtys Wieszyna – mówi Maria Łuczka-Furmanek, sołtys sołectwa Wiklino. – Już drugi raz realizujemy to wspólne, charytatywne dzieło. Żyjemy w takich czasach, w których trudno znaleźć kogoś, kto nie miałby wśród swoich bliskich, w rodzinie, wśród sąsiadów czy znajomych osoby leczonej onkologicznie. Staramy się pomagać chorym na różne sposoby: poprzez odwiedziny, zbiórki finansowe czy pomoc rzeczową; każdy tak, jak potrafi. Nasza akcja jest także jedną z wielu form pomocy, którą możemy dać od siebie – dodaje.
POBRANIE SZPIKU – CO WARTO WIEDZIEĆ
– To ważne, aby dołączać do takich akcji – przekonuje dr Wojciech Homenda, ordynator Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku słupskiego szpitala. – Z przyjemnością dołączyliśmy do tej akcji, gdyż szerzenie tego rodzaju pomocy, świadomości i pozyskiwanie dawców szpiku jest bardzo istotne. Często trafiają do mnie pacjenci oraz ich rodziny z pytaniem o to, jak przebiega procedura pobrania szpiku. W 90 procentach przypadków stosuje się pobranie z krwi obwodowej, procedura przypomina oddawanie krwi. W pozostałych 10 procentach dokonuje się pobrania z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym. Na każdym etapie procedury zadbano o to, aby ból był zminimalizowany – dodaje.
Posłuchaj rozmowy:
KTO MOŻE SIĘ ZAREJESTROWAĆ?
Zarejestrować się może każda osoba w wieku pomiędzy 18. a 55. rokiem życia o ogólnie dobrym stanie zdrowia i świadoma swojej decyzji. Wystarczy poświęcić na to zaledwie około 10 minut. Trzeba wypełnić formularz z danymi kontaktowymi, a na koniec pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki. Taki pakiet rejestracyjny trafi do badania w laboratorium, a dane do ogólnopolskiej oraz ogólnoświatowej bazy potencjalnych niespokrewnionych dawców szpiku. Jeżeli dawca będzie zgodny z jakimś pacjentem na świecie i będzie mógł uratować jego życie, Fundacja DKMS skontaktuje się z nim i przeprowadzi krok po kroku do pobrania.
BLISKO 14 TYS. ZACHOROWAŃ ROCZNIE
Szacuje się, że co 40 minut w Polsce i co 27 sekund na świecie ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. W naszym kraju diagnozę tę słyszy rocznie ponad 13 tysięcy dorosłych i ponad 800 dzieci. Przeszczepienie szpiku kostnego to metoda leczenia stosowana przy ponad 200 różnych chorobach, w tym m.in. białaczkach, chłoniakach czy szpiczakach.
Joanna Merecka-Łotysz/raf