Jacek Szuba to szef lokalnej telewizji TV Słupsk, społecznik na co dzień związany także z Fundacją Indygo, która realizuje szereg inicjatyw dla mieszkańców Słupska i regionu. To także pomysłodawca i założyciel „Męskiej Szopy”.
Na naszej antenie, w rozmowie z Joanną Merecką-Łotysz, mówił o kolejnym sukcesie. Po ubiegłorocznej głównej nagrodzie za film realizowany przez Tomasza Częścika „Tajemnice Pomorza. Polscy robotnicy przymusowi w Stolp” w konkursie organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej dla programów Telewizji Lokalnych, słupska telewizja kolejny raz stanęła na podium. Tym razem za zrealizowany spot społeczny – film „Zobacz mnie”, który w tym samym konkursie, zdobył nagrodę główną w kategorii „To Nas Dotyczy”.
– Rok temu Katarzyna Ożarek, szefowa fundacji Progredi, poprosiła mnie o zrobienie filmu o autyzmie. Wówczas to się nie udało, z różnych powodów. Zrealizowaliśmy go w tym roku, emitowany był podczas Światowego Dnia Autyzmu. Film ma 7 minut, zaangażowanych w niego było wiele osób, ewoluował w trakcie prac a efekt końcowy był niesamowity – mówi Jacek Szuba.
– Miałem niewątpliwą przyjemność reżyserować tę produkcję, ale ten film nie powstałby, gdyby nie wsparcie osób, które zaangażowały się w prace nad nim – dodał.
Jacek Szuba wymienił miedzy innymi takie osoby jak:
- Kacper Zieliński, wyjątkowy operator i montażysta, dzięki któremu udaje się pokazać na ekranie to co powstaje z „nieuczesanych” myśli,
- Magdalena Zblewska, której fantastyczna „kreska” przeniosła nas do innego świata,
- Kamila Szuba-Salwiak, dbająca o każdy szczegół, oprawę artystyczną oraz o to, żeby wszyscy, którzy ze mną pracują, nie zwariowali,
- Julek Keler, nasz największy bohater, który nie tylko odegrał koncertowo główną rolę, ale również – co być może nawet ważniejsze – potrafił się zmierzyć z potężnym wyzwaniem, któremu sprostać nie zdołałby niejeden dorosły,
- Magdalena Czernichowska, autorka scenariusza, który uwiódł nas po pierwszym czytaniu, sprawiając, że obrazki od razu powiły się w naszych głowach.
- Katarzyna Browarek i Katarzyna Wojcieszek, niesamowite, niezwykle wyrozumiałe i – jak się okazało – posiadające nieodkryte dotąd talenty aktorskie.
- Nasi nieocenieni statyści – uczniowie Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słupsku w której – dzięki uprzejmości dyrekcji w osobie Karolina Keler – mogliśmy realizować nagrania.
Posłuchaj rozmowy:
Organizatorem konkursu jest PIKE, która skupia 150 telewizji lokalnych. W tym roku do konkursu nadesłano setki filmów, wybrano 100, które oceniano w czterech kategoriach: „Moja Mała Ojczyzna”, „News”, „Zwyczajni niezwyczajni”, „Społecznie Wrażliwi”.
Joanna Merecka-Łotysz/aKa/raf