W słupskim szpitalu odbędzie się pierwszy w Polsce zabieg w asyście robota mikrochirurgicznego Symani. To system robotyczny do przeprowadzania zabiegów mikrochirurgicznych i supermikrochirurgicznych w obrębie naczyń krwionośnych, nerwów i naczyń limfatycznych.
– Operacja została zaplanowana na przyszły tydzień – informuje Marcin Prusak rzecznik słupskiego szpitala. – Robot stoi na bloku gotowy do pracy. Nasi lekarze, dr n. med. Daniel Maliszewski i lek. Michał Gładysz szkolą się z obsługi systemu we włoskiej Pizie, a instrumentariuszki na bloku operacyjnym szpitala.
System Symani stosowany jest w terapii zabiegowej pacjentów m.in. z obrzękami limfatycznymi, potrzebą rekonstrukcji po operacjach onkologicznych (np. po radykalnej mastektomii czy operacjach w obrębie głowy i szyi), po urazach kończyn i potrzebie ich replantacji. Robot Symani będzie pierwszy nie tylko słupskim szpitalu, ale także w Polsce. Urządzenie umożliwia chirurgom wykonywanie zabiegów na małych, delikatnych strukturach anatomicznych na poziomach mikro i supermikro w wygodnej pozycji siedzącej. Robot potrafi 20-krotnie spowolnić ruchy ręki operatora, przekładając je na mniejszą skalę ruchów instrumentów chirurgicznych w polu operacyjnym. Tym samym eliminuje nawet minimalne wibracje z jego dłoni.
– Robot, którego dostarczyliśmy do słupskiego szpitala, jest pierwszym takim w Polsce. Przed nami więc naprawdę wyjątkowe wydarzenie – przyznaje Natalia Ostrowska, dyrektor zarządzająca obszarem mikrochirurgii firmy Synektik, która jest dystrybutorem systemów robotycznych, a jednocześnie gwarantuje szkolenia dla medyków, którzy będą pracować na tym sprzęcie, oraz jego serwis.
– Dzięki temu, że pierwszy system Symani stanął w słupskim szpitalu, to tutaj właśnie powstanie ośrodek referencyjno-szkoleniowy dla sześciu krajów: Polski, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy i Estonii – dodaje Marcin Prusak.
Od 2018 r. słupscy lekarze wykonują zabiegi rekonstrukcyjne płatami DIEP z zespoleniem mikrochirurgicznym, a od 2019 – operują obrzęki chłonne w ramach Pomorskiego Programu Diagnostyki i Leczenia Obrzęku Chłonnego. W tym czasie wykonali ponad 250 zabiegów mikrochirurgicznych.
Joanna Merecka-Łotysz/ar