Gośćmi Joanny Mereckiej-Łotysz byli dziś Ziuta Zającówna jurorka ekscentryczna i Maciej Witkiewicz samozwańczy juror, który jest dobrym duchem tego wydarzenia. Jurorzy mówili o konkursie, spektaklu mistrzowskim oraz obrazie, który trafił do słupskiego Muzeum.
Dziś o godz. 20 na scenie słupskiego Teatru Rondo można będzie zobaczyć spektakl „Manifest”, w wykonaniu Ziuty Zającówny.
– Monodram, który gram 30 lat. To oczywiście nie oznacza, że nie mam tremy. To zawsze jest jakiś rodzaj ekscytacji, zwłaszcza że 30 lat temu byłam w innej kondycji psychofizycznej, a jest to dosyć wymagający ode mnie monodram – mówi Ziuta Zającówna.
Maciej Witkiewicz podarował Muzeum Pomorza Środkowego obraz olejny „Dwór w Urdominie” z 1873 roku autorstwa ojca Witkacego – Stanisława Witkiewicza.
– Chciałem troszkę wbić gwóźdź. Byłem wychowany w kulcie Stanisława Witkiewicz, ojca Witkacego, z którym zawsze się kłóciłem. Chciałem pokazać, że górę nadal ma Stanisław Witkiewicz – mówi Maciej Witkiewicz.
Posłuchaj:
Maciej Witkiewicz to stryjeczny wnuk Witkacego, we wcześniejszych latach podarował na rzecz słupskiego muzeum m.in. węglowe portrety rodziców artysty czy ciupagę, którą Witkacy otrzymał przy chrzcie od Sabały, ale i inne pamiątki rodzinne.
„Manifest” wykonanie i reżyseria: Ziuta Zającówna.
Spektakl oparty na tekście „Manifestu” – teoretycznego wykładu dotyczącego Teorii Czystej Formy w sztuce S. I. Witkiewicza- z wykorzystaniem wierszy, fragmentów prozy („Niemyte dusze”), fragmentu dramatu „Kurka wodna” i jednoaktówki „Negatyw szkicu”. Nagrodzony na Festiwalach Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu i Toruniu, na festiwalu teatralnym w Turku (Finlandia 2013 r.). Spektakl obchodzi w tym roku trzydziestolecie powstania i był pokazywany w kraju i za granicą (Odessa, Kolonia, Turku, Nowy York).
Szczegóły konkursu „Witkacy pod strzechy” dostępne są na stronie https://witkacy.art.pl/pl/
Organizatorem festiwalu jest Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej – Teatr Rondo, Instytut Witkacego i Słupski Ośrodek Kultury przy wsparciu finansowym Miasta Słupska, Województwa Pomorskiego, Fundacji PFR, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Joanna Merecka-Łotysz/ar