Znane są nieoficjalne wyniki konsultacji społecznych przeprowadzonych w gminie Ustka dotyczących przyłączenia wsi Przewłoka do miasta Ustka. Ponad 2000 głosów było przeciwnych odłączenia Przewłoki od gminy, natomiast 42 mieszkańców głosowało za przyłączeniem do uzdrowiska.
Konsultacje przeprowadzone w gminie Ustka dotyczące zmiany granic zakończyły się w połowie grudnia. Nadal są weryfikowane adresy mieszkańców pod kątem ważności głosów, dodatkowo okres świąteczny wydłużył czas trwania samej procedury. Jednak nieoficjalnie wiadomo, że mieszkańcy Przewłoki do miasta Ustka należeć nie chcą.
Przypomnijmy, że w czerwcu 2024 roku do burmistrza Ustki Jacka Maniszewskiego trafił wniosek o przyłączenie sąsiadującej miejscowości Przewłoka do miasta Ustka, podpisany przez 48 mieszkańców. W sierpniu wniosek został uzupełniony o dodatkowe podpisy 83 osób i podmiotów gospodarczych.
Mieszkańcy argumentowali, że obie miejscowości są już częściowo zintegrowane pod względem infrastruktury, a zmiana granic pozwoliłaby na uporządkowanie urbanistyczne, lepsze wykorzystanie marki Ustka oraz poprawę usług komunalnych. Wniosek mieszkańców rozpoczął dyskusję na temat poszerzenia granic administracyjnych miasta.
Na sesji w czerwcu 2024 roku radni miejscy uznali wniosek za zasadny, a burmistrz powołał Zespół roboczy ds. zmiany granic, który analizował dokumenty, demografię oraz związki między miejscowościami. W sierpniu utworzono dodatkowo Komisję doraźną Rady Miasta i Zespół doradczy ds. zmiany granic, w których znaleźli się radni, mieszkańcy oraz przedstawiciele wnioskodawców.
Po drugiej stronie granicy Rada Gminy Ustka jednogłośnie sprzeciwiła się planom przyłączenia Przewłoki, podkreślając jej odrębną tożsamość i historię oraz potencjalne negatywne skutki dla integralności i budżetu gminy. Władze gminne wezwały miasto do zaniechania działań, podkreślając potrzebę współpracy, a nie zmian granic. Wójt gminy Ustka Rafał Konon zapowiedział stanowczy sprzeciw i powołał zespół ds. obrony granic gminy. Pod koniec listopada rozpoczęły się w gminie konsultacje społeczne. Na chwilę obecną wiadomo już, że mieszkańcy gminy wyrazili jednogłośnie swój sprzeciw co do przyłączenia Przewłoki do Ustki.
Tymczasem 13 stycznia w mieście Ustka rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic administracyjnych i przyłączenia Przewłoki do miasta. Potrwają one dwa tygodnie. Wyniki konsultacji nie są wiążące dla samorządów, znajdą się one jednak we wniosku Ustki, który trafi ostatecznie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, i który wyda ostateczną decyzję o zmianie granic. Jeśli zmiana zostanie zatwierdzona, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2026 roku.
Maciej Szczakowski/ar