Poniedziałek rozpoczniemy o godz. 6:40 „Pobudką na Pomorzu”. W audycji zajmiemy się pomorskimi lasami spustoszonymi po styczniowych nawałnicach. Wichury, jakie przeszły przez nas region w ubiegłym miesiącu, sprawiły, że liczba wiatrołomów jest ogromna i spotkać je można niemal na każdym kroku. Jak bardzo las ucierpiał i jak długo konsekwencje tego odczuwać będą mieszkańcy? O to zapyta nasz reporter Sebastian Kwiatkowski.
Niebawem do Polski przyjedzie delegacja z Parlamentu Europejskiego. Ma ona „zbadać przypadki inwigilacji za pomocą Pegasusa”. Wśród uczestników spotkań mają być m.in. działaczki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, aktywistki z Grupy Granica oraz historycy, którzy od lat forsują przekaz, że za Holokaust odpowiadają Polacy. Czemu ma to służyć? Między innymi o tym Olga Zielińska porozmawia z „Gościem Dnia Radia Gdańsk”, europosłanką PiS Anną Zalewską. Start punktualnie o 8:30.
Dlaczego Komisja Europejska chce naliczać kary za funkcjonowanie kopalni w Turowie mimo podpisania porozumienia polsko-czeskiego? Czy solidarność Zachodu zapobiegnie agresji Rosji na Ukrainie? Na te pytania w „Śniadaniu Polityków” postara się odpowiedzieć Krzysztof Świątek razem ze swoimi gośćmi: Jarosławem Sellinem (Prawo i Sprawiedliwość), Markiem Rutką (Nowa Lewica), Leszkiem Czarnobajem (Koalicja Obywatelska) oraz Karolem Rabendą (Partia Republikańska). Początek chwilę po godz. 9:00.
Komitet Młodych Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych rozpoczął kampanię na rzecz zakazu odbywania bezpłatnych staży, które są podejmowane po zakończeniu formalnej edukacji, a przed podjęciem regularnej pracy. Podobne cele ma również „Solidarność”. W audycji „Głos pracownika” o godz. 14:20 Olga Zielińska porozmawia o tym z Konradem Wernickim z Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”.
W przerwie programu, o godz. 14:30, wysłuchamy „Wiadomości regionalnych”, w których nasi reporterzy zajrzą na Kaszuby północne.
14 lutego to Święto Zakochanych, ale także Dzień Chorych na Padaczkę. To nieprzypadkowe połączenie, ponieważ oba stany łączy wspólny patron, a także główny organ, z którym są związane – mózg. W związku z tym popołudniowym „Gościem Dnia Radia Gdańsk” będzie profesor Bartosz Karaszewski, neurolog, ordynator Oddziału Neurologii Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Porozmawia z nim Tatiana Slowi.
W „Radiu z Klasą” Daniel Wojciechowski będzie rozmawiał z młodzieżą o walentynkach, o tym jak je obchodzą. Uczniowie trójmiejskich szkół opowiedzą nam również o swojej miłości, ale też miłości ich rodziców i dziadków. Audycja rozpocznie się o godz. 18:30.
Po godz. 21:00 w „Manufakturze reportażu” doświadczymy muzycznej podróży w czasie. W koncertowym studio Radia Gdańsk za fortepianem zasiądzie mieszkaniec Sopotu, pan Zenon Bosiacki. Przed 60 latu za tym samym fortepianem akompaniował mu Janusz Hajdun, słynny polski kompozytor, autor ścieżek filmowych do wielu filmów i przedstawień teatralnych. Tym razem niestety pan Zenon będzie sam. Janusz Hajdun odszedł w 2008 roku. Jednak pamięć po tym spotkaniu kazała powrócić tu panu Zenonowi. Porozmawia z nim Anna Rębas.
W „Debacie Kulturalnej” Konrad Mielnik będzie gościć prof. Ewę Marciniec z Akademii Muzycznej w Gdańsku i prof. Jarosława Kiliana z Akademii Teatralnej w Warszawie. O okolicznościach swojej współpracy opowiedzą nam o godzinie 21:30.
aKa