Gdańsk szuka psychologów i tłumaczy języka ukraińskiego. Miasto ze wsparciem Fundacji Gdańskiej uruchamia pomoc dla uchodźców, którzy przybywają do Polski z ogarniętej wojną Ukrainy.
Codziennie o godzinie 8.30 będzie się zbierał sztab kryzysowy, który będzie monitorować sytuację i na bieżąco reagował. Uruchomiona została też podstrona www.gdansk.pomaga.pl poświęcona pomocy Ukraińcom.
DZIAŁA STRONA< SĄ PRZYGOTOWYWANE MIEJSCA DLA UCHODŹCÓW
– Wspólnie z Fundacją Gdańską, która opracowała bardzo dobry sposób, aby łączyć potrzebujących i tych pomoc oferujących, podjęliśmy też decyzję, że strona internetowa Gdańsk Pomaga staje się programem Gdańsk Pomaga Ukrainie. Wykorzystując doświadczenia, stworzyliśmy strukturę koordynacyjną – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Przygotowujemy miejsca, w których będzie można znaleźć bezpieczne schronienie, wśród uchodźców są przede wszystkim kobiety i dzieci.
Jutro przed południem zaplanowano też spotkanie z organizacjami pozarządowymi.
Strona www.gdanskpomaga.pl już działa i została przetłumaczona na języki: angielski, ukraiński i rosyjski. – Mogą zgłaszać się tu osoby, które potrzebują pomocy i te osoby, które chcą pomóc – mówi Dobrawa Morzyńska z Fundacji. Uruchomiona została też zbiórka, dzięki której możliwa będzie organizacja pomocy rzeczowej, lokalowej czy żywnościowej dla uchodźców. – To co dla nas ważne, to to żeby ten komunikat szedł jednotorowo www.gdanskpomaga.pl to adres gdzie można szukać pomocy i tę pomoc oferować. Tłumacze, psychologowie i pomoc rzeczowa – to najwazniejsze sprawy w najbliższych dniach – dodawał Karol Gzyl z Fundacji Gdańskiej.
O pomocy dla uchodźców z Ukrainy zapewnił też rosyjskojęzyczny Zbór Chrześcijan Baptystów w Gdańsku. Misjonarz, Maksym Sliazin opowiada, że od wczoraj odebrał telefony z prośbą o pomoc od kilkudziesięciu rodzin. Dzisiaj razem z żoną wsiadł w samochód i pojechał do granicy w Medyce by przywieźć do Gdańska osoby, które potrzebują schronienia. – Jako wspólnota rosyjskojęzyczna ze swojej strony dokładamy sił by wspierać potrzebujących jak możemy. Wczoraj mieliśmy spotkanie robocze gdzie rozmawialiśmy o tym co możemy jeszcze zrobić. Musimy przygotować się ze to będzie trudny czas, czas wielkich wyzwań ale wierzę, że wspólnie zrobimy wielkie dzieło.
JAK POMAGAĆ I GDZIE SZUKAĆ WSPARCIA?
Obywatele z Ukrainy, którzy są już w Gdańsku i potrzebują pomocy, mogą zgłaszać się poprzez formularz dostępny na stronie Gdańsk Pomaga. Także tam możliwe jest zgłoszenie chęci pomocy w kilku najpotrzebniejszych zakresach:
– wsparcie psychologiczne dla uchodźców,
– zakwaterowanie,
– tłumaczenie,
– opieka nad dziećmi,
– inna pomoc wolontariacka.
Aleksandra Nietopiel/raf