Rozpoczęła się piąta edycja programu „Praca dla Pomorzan” koordynowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy. Nawet 860 osób z Pomorza będzie mogło podnieść kwalifikacje i zwiększyć szansę na dobrą posadę. Na realizację projektu samorząd województwa przeznaczył 10 milionów złotych.
Celem programu jest m.in. aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w czasie pandemii oraz zdobywanie doświadczenia zawodowego, które pozwala na zatrudnienie zgodnie z potrzebami obecnych pracodawców.
– Szacujemy, że tegoroczny 10-milionowy budżet spowoduje, że z programu skorzysta 859 osób bezrobotnych. Program jest zainicjowany przez marszałka województwa pomorskiego, koordynatorem jest Wojewódzki Urząd Pracy, a realizatorami – powiatowe urzędy pracy. To tam zapraszamy wszystkie osoby bezrobotne poszukujące pracy i zainteresowane tym przedsięwzięciem – mówi Tomasz Robaczewski z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.
PIĘĆ OBSZARÓW TEMATYCZNYCH
Program regionalny ma strukturę modułową. Jest realizowany w pięciu obszarach tematycznych. Jak podkreśla Tomasz Robaczewski, obejmują one ważne dla Pomorza kwestie. Dotyczą tradycji i dziedzictwa kulturowego, branż kluczowych dla regionu, kompetencji i kwalifikacji zawodowych, interwencji antykryzysowej, ale też wyrównywania szans. Udział może wziąć każdy chętny.
- Moduł I. Tradycja i dziedzictwo kulturowe Pomorza – wspieranie zatrudnienia bezrobotnych oraz rozwoju przedsiębiorczości na wsi w oparciu o wykorzystanie lokalnych zasobów tradycji i dziedzictwa kulturowego Pomorza.
- Moduł II. Branże kluczowe dla regionu – dostosowanie kwalifikacji bezrobotnych do potrzeb pracodawców oraz wspieranie zatrudnienia w rozwijających się usługach istotnych dla regionu branżach, branżach kluczowych.
- Moduł III. Kompetencje i kwalifikacje zawodowe – zapewnienie bezrobotnym szkoleń i staży zawodowych bezpośrednio umożliwiających zdobycie konkretnych umiejętności wymaganych na określonym stanowisku pracy.
- Moduł IV. Interwencja antykryzysowa – wspieranie osób tracących zatrudnienie z powodu pogarszającej się kondycji pomorskich firm spowodowanej pandemią.
- Moduł V. Wyrównywanie szans – wspieranie zatrudnienia bezrobotnych i poszukujących pracy będących w trudnej sytuacji na rynku pracy. W ramach tego modułu ze wsparcia będą również mogli skorzystać zarejestrowani w powiatowych urzędach pracy obywatele Ukrainy.
POMOC SKIEROWANA DO UKRAIŃCÓW
W tegorocznej edycji będą mogli uczestniczyć także uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do regionu.
– W wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie i nowej sytuacji na rynku pracy zadziałało nasze elastyczne podejście do tego programu i do modułów, które tam są. Marszałek zaproponował starostom zmiany w programie, włączając do niego osoby bezrobotne pochodzące z Ukrainy. Obecnie trwają jeszcze formalności prawne, ale już w Powiatowych Urzędach Pracy przygotowujemy się do wsparcia nowej grupy osób – dodaje Tomasz Robaczewski.
Program realizowany jest od 2018 roku. Od tamtego czasu udział wzięło w nim 3619 osób z czego 2504 osoby podjęły pracę, a 227 osób założyło własne firmy. Najwięcej z nich skorzystało ze szkoleń i staży zawodowych.
Marta Włodarczyk/mm