Muzeum II Wojny Światowej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej przygotowało wystawę „Ostaszków, skrzynka pocztowa nr 37”, upamiętniającą zamordowanych obywateli polskich, uwięzionych w obozie specjalnym NKWD w Ostaszkowie i zgładzonych w ramach zbrodni katyńskiej. Wernisaż odbędzie się 13 kwietnia 2022 r. o godz. 12:00 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na poziomie -2.
Na 14 planszach przedstawiona została historia ich pobytu w obozie, zakończona śmiercią w Twerze, oparta o cytaty ze źródeł polskich i sowieckich, zilustrowane zdjęciami wydobytych z dołów śmierci w Miednoje przedmiotami ze zbiorów Muzeum Katyńskiego. Dwujęzyczność wystawy (teksty w językach polskim i rosyjskim) pozwoli zwiedzającym zapoznać się z dokumentami sowieckimi w ich oryginalnym brzmieniu. Komentarz odautorski został sprowadzony do niezbędnego minimum. Wystawa ma na celu uczczenie pamięci pomordowanych.
– Na panelach widnieją zdjęcia ofiar zbrodni, dobrane tak, by tworzyły iluzję kontaktu wzrokowego z oglądającym wystawę. Wrażenie przecinających się rzeczywistości pogłębia także fakt, że panele odbijają postać zwiedzającego. Symboliczną rolę sarkofagu odgrywa skrzynia z podświetlonym mundurem polskiego policjanta. Charakter wystawy podkreśla ścieżka dźwiękowa: siedmiogodzinna lista więźniów Ostaszkowa, zamordowanych w Twerze w ramach zbrodni katyńskiej – wskazują twórcy wystawy.
UROCZYSTE OTWARCIE
Wernisaż wystawy odbędzie się 13 kwietnia 2022 r. o godzinie 12:00 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na poziomie -2. Otworzą ją dr hab. Grzegorz Berendt, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i nadinspektor Andrzej Łapiński, Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku.
oprac. MarWer