Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) wdrożyło nowoczesny Model Opieki Fizjoterapeutycznej – poinformowały w komunikacie władze szpitala. Dzięki współpracy z fizjoterapeutami pacjentki po porodzie będą mogły szybciej wrócić do formy i uniknąć ewentualnych komplikacji zdrowotnych.
– Samodzielny Zespół Fizjoterapeutów UCK wdrożył nowoczesny Model Opieki Fizjoterapeutycznej, skierowany do wszystkich kobiet rodzących i pacjentek ginekologicznych kwalifikowanych do zabiegów – poinformowała koordynatorka Samodzielnego Zespołu Fizjoterapeutów UCK dr Katarzyna Gierat-Haponiuk.
SZYBKI POWRÓT DO PEŁNEJ SPRAWNOŚCI
Dodała, że programem objęto działania z zakresu fizjoterapii oraz fizjoprofilaktyki pierwotnej i wtórnej. Fizjoprofilaktyka pierwotna oparta jest o wczesną diagnostykę i wykrywanie chorób i przez to zmniejszenie ryzyka powikłań. Natomiast fizjoprofilaktyka wtórna jest podejmowana w chwili pojawienia się objawów choroby lub dysfunkcji. Jej celem jest uzupełnienie leczenia i zapobieganie rozwojowi choroby.
Ciąża i poród czy też konieczność przeprowadzenia operacji ginekologicznej to czas wyjątkowo wymagający dla organizmu kobiety, przynoszący czasem konsekwencje w postaci trudności w wykonywaniu podstawowych czynności. Szpital w przesłanym komunikacie przekazał, że odpowiednio dobrana fizjoterapia znacząco wspomaga powrót pacjentki do pełnej sprawności i pozwala uniknąć komplikacji.
KONSULTACJE, PORADY I ĆWICZENIA
Fizjoterapeutka UCK Zofia Barcikowska powiedziała, że każda kobieta rodząca w UCK podczas hospitalizacji odbywa konsultację fizjoterapeutyczną. Podczas niej otrzymuje zalecenia odnośnie prawidłowych nawyków poporodowych, proponuje jej się także zestaw prostych i bezpiecznych w okresie połogu ćwiczeń. – Pacjentki UCK mogą ponadto korzystać z porad fizjoterapeutek w przypadku wszelkich dodatkowych pytań i problemów. Co więcej, otrzymują informację o możliwości skorzystania z ambulatoryjnej opieki fizjoterapeutycznej, a w razie wskazań – także skierowanie NFZ do Pracowni Fizjoterapii UCK – wyjaśniała.
Ponadto, pacjentki zakwalifikowane do zabiegów ginekologicznych w gdańskim szpitalu otrzymują edukację przedoperacyjną. Po odbytym zabiegu, fizjoterapeutka przeprowadza z pacjentkami proste ćwiczenia oraz towarzyszy podczas pierwszej pionizacji. Pacjentki otrzymują również indywidualnie dobrane zalecenia do domu.
KOMPLEKSOWA I INTERDYSCYPLINARNA OPIEKA
Zastępca ordynatora oddziału położnictwa UCK prof. Magdalena Grzybowska podkreślała, że szczególną grupę pacjentek szpitala stanowią kobiety leczone z powodu zaburzeń uroginekologicznych, w tym nietrzymania moczu i obniżenia narządów płciowych. – W przyklinicznej Poradni Uroginekologicznej kwalifikuje się je do leczenia zachowawczego i/lub operacyjnego, a ścisła współpraca z Zespołem Fizjoterapeutów UCK zapewnia im interdyscyplinarną i profesjonalną opiekę w oparciu o nowoczesne metody fizjoterapii, traktowanej jako samodzielne leczenie zachowawcze, jak i postępowanie uzupełniające leczenie operacyjne – wyjaśniała Grzybowska.
Dodała, że jeszcze do niedawna nie rozumiano, jak ważną rolę odgrywa fizjoterapeuta w procesie powrotu do pełnej wydolności pacjentki po porodzie, cięciu cesarskim czy operacji ginekologicznej. – Obecnie ścisła współpraca między zespołem położnych, zespołem lekarskim i fizjoterapeutami pozwala nam zapewnić kompleksową i interdyscyplinarną opiekę nad naszymi pacjentkami – tłumaczyła.
Prof. Grzybowska poinformowała, że klinika udostępnia pacjentkom możliwość skorzystania z fachowej opieki Samodzielnego Zespołu Fizjoterapeutów UCK w trakcie hospitalizacji oraz podjęcia czynności, które przełożą się na lepsze efekty, większą skuteczność zabiegów lekarskich poprzez prawidłowe postępowanie pooperacyjne i wytyczenie działań zapewniających optymalny efekt stosowanej terapii.
PAP/raf