Grupę przestępczą, zajmującą się nielegalnym hazardem, rozbili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Służby Celno-Skarbowej. Przejęli 350 automatów i zatrzymali 15 osób, które organizowały salony gier. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Gdańsku.
Jak informuje prokurator Marzena Muklewicz, zatrzymania mają związek z obszernym i wielowątkowym śledztwem, prowadzonym w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko–Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie, dotyczącym funkcjonowania zorganizowanych grup przestępczych na terenie województwa warmińsko–mazurskiego, podlaskiego, pomorskiego i innych. Przestępcy uzyskiwali nielegalne korzyści z gier na automatach.
ZATRZYMANO KILKANAŚCIE OSÓB
– W sprawie tej w listopadzie i grudniu 2021 roku zatrzymano siedmiu głównych członków zorganizowanej grupy przestępczej. Wobec sześciu podejrzanych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W następnych miesiącach zatrzymano kolejnych sześciu podejrzanych – informuje prokurator.
Od września 2015 r. do czerwca 2016 roku w kilkudziesięciu lokalach były urządzane gry hazardowe na automatach bez wymaganej koncesji i zezwolenia. Na wszystkich zabezpieczonych automatach były zainstalowane gry o charakterze losowym. Przeszkolona obsługa wpuszczała do lokali jedynie zweryfikowanych klientów. Aktualne zatrzymania dotyczą jednej z grup przestępczych, która posiadała lokale w Olsztynie i w innych miejscowościach, m.in. na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i zachodniopomorskiego.
JEDNOCZESNE PRZESZUKANIA W 15 MIEJSCACH
Wśród członków grupy istniał podział ról. Kierujący grupą pozyskiwali automaty do gier losowych, decydowali o miejscu ich ulokowania, wydawali innym polecenia w zakresie funkcjonowania lokali i ich obsługi, a także decydowali o zatrudnianiu osób do obsługi automatów. Do zadań pozostałych należało rozliczanie automatów, zasypywanie ich środkami pieniężnymi, podpisywanie umów z właścicielami lokali i inne czynności, w tym rozliczanie utargów.
Według wstępnych ustaleń, w okresie tylko dwóch miesięcy działalności, grupa przestępcza mogła osiągnąć ponad 120 tysięcy złotych dochodu. W związku z zatrzymaniami, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, dokonano przeszukań jednocześnie w 15 miejscach, celem ujawnienia dalszych dowodów w sprawie oraz aby zabezpieczyć mienie. Znaleziono między innymi około 180 tysięcy złotych w gotówce, a także biżuterię o wartości 40 tys. zł. W trakcie działań zabezpieczono również pistolet Walter P-99 kal. 9 mm, dwa rewolwery czarnoprochowe oraz wiatrówkę.
Grzegorz Armatowski/ua