Na dachu budynku Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego zainstalowano kilkadziesiąt paneli fotowoltaicznych. Inicjatywę zrealizowano dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Panele zostały zamontowane w ramach projektu „Zielony Uniwersytet – dostawa, montaż i uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej w Uniwersytecie Gdańskim”. – Wchodzimy w nowy etap sięgania po alternatywne źródła energii. Zależy nam na stworzeniu kampusu, który będzie zestawem dobrych technologicznych praktyk w zakresie odnawialnych źródeł energii czy mikrogospodarki wodnej – wyjaśnia rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski.
Koszty zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych na dachu budynku to blisko 150 tys. złotych. Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wsparł inicjatywę kwotą 100 tys. złotych.
UNIWERSYTET PLANUJE DALSZE PRACE
– Pierwsze instalacje fotowoltaiczne, które pojawiły się na budynkach UG, to jedynie początek. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości każdy pracownik i student będzie mógł być dumny z tego, na jaką skalę budynki uniwersyteckiego kampusu oszczędzają energię i przyczyniają się do redukcji śladu węglowego – dodaje rektor.
Uniwersytet planuje także zoptymalizować oświetlenie w swoich budynkach oraz wybudować wyspę energetyczną. Dodatkowo dalsze prace obejmą zasilenie energetyczne Błękitnej Wioski na kampusie w Helu. Wykorzystane zostaną tam podsystemy odnawialnych źródeł energii. Przewidywany termin zakończenia projektu to 2024 r., a szacowany koszt inwestycji wynosi około trzech milionów złotych.
ua