Gdańscy policjanci zachęcają do znakowania rowerów. Usługa jest bezpłatna i w przypadku kradzieży jednośladu może pomóc w jego odnalezieniu.
Jak wyjaśnia aspirant sztabowy Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, na ramie grawerowany jest specjalny numer, który jest też wprowadzany do ogólnopolskiej bazy danych. – Każdy oznakowany rower zostaje opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną, informującą o dokonaniu precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału, wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu śladów. Taki widoczny znak zniechęca do kradzieży. Oprócz tego grawer ma umożliwić identyfikację właściciela w przypadku odzyskania skradzionego jednośladu, a tym samym ograniczyć zjawisko kradzieży rowerów – opowiada policjant.
Akcja odbywa się w trzech punktach. – Żeby z niej skorzystać, wystarczy wcześniej umówić się mailowo lub telefonicznie – dodaje Chrzanowski.
ZADZWOŃ LUB WYŚLIJ E-MAIL
Realizacja znakowania rowerów jest możliwa na terenie dwóch komisariatów policji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku w każdą środę i sobotę przez trzy godziny. W tym celu wymagany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny bądź zgłoszenie poprzez kontakt mailowy: oznakujrower@gd.policja.gov.pl (należy oczekiwać na informację zwrotną) w celu umówienia konkretnej daty oznakowania roweru. – Dzienna liczba możliwych do grawerowania rowerów jest ograniczona – wyjaśnia policjant.
JAKIE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIĆ?
W tym roku policjanci z Gdańska oznakowali już 150 rowerów. Jakie warunki musi spełniać rower? Najważniejszym warunkiem jest posiadanie numeru seryjnego, możliwego do odczytania. Numer seryjny jest umieszczony przez producenta roweru najczęściej w dolnej części ramy, w okolicy korby, np. rura podsiodłowa lub pod metalową obudową suportu. Właściciel roweru, który chce przystąpić do akcji, musi być pełnoletni i okazać dokument potwierdzający ukończony wiek 18 lat.
Grzegorz Armatowski/raf