Pomorskie uczelnie ponownie znalazły się w czołówce polskich ośrodków akademickich. Politechnika Gdańska oraz Gdański Uniwersytet Medyczny zajęły odpowiednio szóste i siódme miejsce w klasyfikacji wszystkich uczelni w kraju w tegorocznym rankingu szkół wyższych Fundacji „Perspektywy”.
„Ranking Szkół Wyższych Perspektywy” prowadzony jest od 1999 roku i jest najważniejszym oraz najpopularniejszym tego rodzaju rankingiem w Polsce. Uwzględnia on wszystkie uczelnie wyższe: zarówno publiczne, jak i niepubliczne.
POLITECHNIKA POWTÓRZYŁA UBIEGŁOROCZNY SUKCES
Politechnika Gdańska utrzymała szóstą pozycję w klasyfikacji wszystkich uczelni w kraju, zajmując tym samym najwyższą pozycję spośród pomorskich uczelni. Po raz kolejny znalazła się też na podium w rankingu uczelni technicznych. Uplasowała się tuż za Politechniką Warszawską oraz Akademią Górniczo-Huniczą w Krakowie.
– Drugi rok z rzędu udało się nam stanąć na podium wśród najlepszych uczelni technicznych w kraju. Z jednej strony bardzo nas to cieszy, a z drugiej motywuje do jeszcze cięższej pracy – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Utrzymanie tak wysokiej lokaty jest potwierdzeniem naszej pozycji w kraju, a zarazem wskazówką dla kandydatów, że wybierając naszą uczelnię, wybierają najwyższą jakość kształcenia i najlepsze możliwości rozwoju kariery zawodowej.
Kapituła wyraziła uznanie także dla prowadzonego na Politechnice Gdańskiej kierunku „inżynieria środowiska”, który został uznany za najlepszy w swojej kategorii w kraju. Doceniono także „architekturę”, która znalazła się na drugim miejscu w zestawieniu. Trzecie miejsca w swoich kategoriach zajęły natomiast: automatyka i robotyka, chemia, elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika i technologia chemiczna. W kategorii kierunki ekonomiczne zarządzanie zajęło miejsce czwarte. Również czwartą pozycję w kategorii kierunków społecznych odnotowała gospodarka przestrzenna.
LEPSZE WYNIKI GDAŃSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO
Tuż za Politechniką Gdańską w rankingu uczelni znalazł się Gdański Uniwersytet Medyczny. Zajął on siódme miejsce, poprawiając swoją pozycję w stosunku do ubiegłego roku. Jest też najwyżej ocenioną uczelnią medyczną. Wysoko w rankingach znalazły się także poszczególne kierunki. Drugą pozycję zajęły kierunek lekarski i farmacji, czwarte położnictwo, natomiast piąte lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo i zdrowie publiczne. GUMed uplasował się także na trzecim miejscu pod względem efektywności naukowej i piątym w kategorii potencjał naukowy.
– Od niemal dekady GUMed zajmuje wysoką pozycję w ścisłej czołówce krajowych ośrodków akademickich. Poprawa pozycji rankingowej to potwierdzenie tego, że nasz Uniwersytet rozwija się we właściwym kierunku, zarówno w zakresie aktywności naukowej, badawczej, dydaktycznej, jak też działalności klinicznej – mówi prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Choć awans jest sukcesem „tu i teraz”, stanowi dla nas także fundament dalszych działań, których efekty widoczne będą w kolejnych latach. Warte podkreślenia są także dobre lokaty PG i UG, które z GUMed współtworzą Uczelnie Fahrenheita i wspólnie realizują misję tworzenia w Gdańsku silnego, ośrodka akademickiego o międzynarodowej rozpoznawalności w obszarze badań naukowych i nowoczesnej edukacji.
NAJLEPSZA POZYCJA W HISTORII UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO
Miejsce szesnaste w zestawieniu uczelni zajął Uniwersytet Gdański, co oznacza awans aż o siedem pozycji. Wśród uniwersytetów plasuje się na szóstym miejscu. W zestawieniach najlepszych kierunków doceniono prowadzone przez UG gospodarkę przestrzenną oraz biotechnologię, które zajęły w swoich kategoriach trzecie miejsce. Na czwartej pozycji uplasowały się natomiast biologia i ochrona środowiska.
– Kolejny skokowy awans UG w tym rankingu jest powodem do radości, ale przede wszystkim potwierdzeniem tego, że znaleźliśmy się na właściwej drodze rozwoju. W przeciągu dwóch lat udało się awansować aż o 12 miejsc i dziś jest to najlepsza pozycja w historii UG w Rankingu Perspektyw. Wiemy jednak, że stać nas na więcej i zrobimy wszystko, aby nasza pozycja w kolejnych latach nadal się umacniała. Mamy również świadomość, że nie wszystkie wdrażane działania na UG przynoszą natychmiastowy skutek. Niektóre z efektów, np. w obszarze doskonałości naukowej pojawią się dopiero za jakiś czas – komentuje wynik rektor UG, prof. dr hab. Piotr Stepnowski.
W „Perspektywach” doceniono także wychowanie fizyczne prowadzone przez Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku. Kierunek w swojej kategorii zajął drugie miejsce.
ua