Medale i krzyże honorowe wręczono zasłużonym w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. To tam odbyło się uroczyste spotkanie Związku Piłsudczyków RP Okręg Gdański. Celem było uczczenie 108. rocznicy wymarszu pierwszej Kompanii Kadrowej z Oleandrów na front I wojny światowej.
– Dzisiaj wręczamy odznaczenia dla członków Piłsudczyków, stowarzyszenia bardzo ważnego. Cieszymy się, że w Gdańsku działa ono tak aktywnie, bo przypomina tak wiele historycznie ważnych dat. To bardzo ważne, żeby przypominać o tym, co działo się w naszej historii – podkreśla wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
WAGA OBCHODÓW ROCZNICY
108 lat temu, 6 sierpnia 1914 r., I Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów na front I wojny światowej. Zgodę na mobilizację oddziałów strzeleckich otrzymał Józef Piłsudski.
– Wiemy, że było to niespełna 150 osób, które zmieniły tę historię i dały impuls oraz iskrę do tego, że w 1918 r. wywalczyliśmy niepodległość po 123 latach zaborów, zależności od trzech mocarstw. W 1914 roku, w sierpniu wydawało się, że to są marzenia i nie jesteśmy w stanie tego zrealizować. Marszałek Piłsudski, który już wiele lat przed wybuchem I wojny światowej przygotowywał ludzi i tworzył struktury, które miały wywalczyć dla Polski niepodległość właśnie w 1914 r., stojąc na czele I Kompanii Kadrowej, chciał dać ten impuls do powstania narodowego. To wtedy udało się częściowo i zmobilizowało również to zaplecze polityczne, które było potrzebne. Dzisiaj chcemy wspomnieć bohaterstwo i wiarę ludzi, którzy w tak trudnej sytuacji zdecydowali się zaryzykować życiem za wolną Polskę – przypomniał wojewoda.
Przed II wojną światową w każdą rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej organizowano marsze upamiętniające tę datę. – W marszach brali udział legioniści, organizacje młodzieżowe. Uczestniczyli w nich ludzie w moim wieku. Potem były tajne. Są do dziś i dobrze byłoby, żeby były w każdym mieście. Z naszego punktu widzenia jest to ważna data historycznie – wskazuje Andrzej Adamczyk, prezes zarządu Związku Piłsudczycy Gdańsk.
UHONOROWANIE ZASŁUŻONYCH
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości postanowieniem z dnia 2 lipca 2021 r. i 16 września 2021 r. prezydenta Andrzeja Dudy zostały uhonorowane dwie osoby. Są to Alicja Boruc i Marek Bojcun. Z kolei Srebrny Krzyż Honorowy został wręczony trzem osobom. To Jerzy Pędzisz, Karol Wardański i Halina Kopydłowska.
– Jest to odznaczenie, które podkreśla moją działalność na polu krzewienia idei marszałka. Jest to wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu, zrzeszamy ją w szkole mundurowej. Uczymy poszanowania wartości narodowych. Należy krzewić te idee i przypominać o naszej historii. Każdy moment był dla naszego narodu – w tamtym czasie braku niepodległości – ważny. Bierzemy udział w uroczystościach, które wiążą się z ważnymi wydarzeniami. Jesteśmy przekaźnikiem dla młodego pokolenia – wyjaśnia uhonorowana medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości Alicja Boruc.
Marta Włodarczyk