Gdański Ogród Zoologiczny może się pochwalić nowymi mieszkańcami. Na świat przyszła para piskląt szpaków balijskich.
Naturalnie ptaki te żyją wyłącznie na indonezyjskiej wyspie Bali. Gatunek jest skrajnie zagrożony wyginięciem.
TO DRUGIE POTOMSTWO W GDAŃSKU
– Każdy przychówek tego krytycznie zagrożonego gatunku to ogromna radość i nadzieja na poprawę kondycji jego populacji w naturze – poinformowało we wtorek gdańskie ZOO.
To drugie potomstwo szpaków balijskich w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Młode samiczki, które wykluły się w Gdańsku w zeszłym roku, już niedługo pojadą do ZOO w Kolonii.
ZAGROŻONE WYGINIĘCIEM
Szpaki balijskie zamieszkują lasy na wyspie Bali w Indonezji. Nie występują nigdzie indziej, co oznacza, że są gatunkiem endemicznym. Ptaki te odkryto około 1900 roku. Wtedy ich liczbę określano szacunkowo na ponad 300 tysięcy. W roku 1990 roku żyło ich na wolności już tylko 15.
Ptaki są pożądanym celem kłusowników przez atrakcyjny wygląd oraz niezwykłe umiejętności naśladowania dźwięków. Poszukiwania przez kłusowników spowodowały drastyczny spadek liczebności tego gatunku.
Szpak z Bali rzadko schodzi na ziemię w poszukiwaniu pożywienia, wody czy materiałów do gniazdowania. Zdecydowaną większość czasu spędza w koronach drzew. Młode ptaki zbierają się w grupy, które łatwiej lokalizują pożywienie i wspólnie wypatrują drapieżników. Żywią się owocami, nasionami, małymi bezkręgowcami i owadami.
jk