Tegoroczne obchody 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych odbywają się w Europejskim Centrum Solidarności „na bogato”. Jednym z partnerów „Święta Wolności 2022” jest Fundacja Konrada Adenauera, która sponsorowała zorganizowany przez Rafała Trzaskowskiego „Campus Polska Przyszłości”, a w 2012 roku wykład Aleksandra Dugina.
Fundacja Adenauera jest utrzymywana w całości z pieniędzy niemieckich podatników, a jeszcze do niedawna jednym z jej bardziej rozpoznawalnych projektów był „Dialog Petersburski” – cykl corocznych spotkań przedstawicieli najwyższego szczebla dyplomacji Rosji i Niemiec, zapoczątkowanych w 2001 roku przez Władimira Putina i Gerharda Schrödera, ówczesnego kanclerza Niemiec.
FORMALNIE WSPÓŁPRACĘ ZAWIESZONO
W związku z atakiem na Ukrainę współpraca w ramach dialogu została zawieszona – przynajmniej formalnie. Zmiana miała związek z niepewnością w sprawie przyszłości organizacji pozarządowych w Rosji. Mimo to ze strony niemieckiej szefem „Dialogu Petersburskiego” w ostatnim czasie był związany z CDU i Fundacją Adenauera Ronald Pofall. Rosję reprezentował Wiktor Zubkow, były premier tego państwa.
Fundacja była także partnerem Forum Niemiecko-Rosyjskiego, na którego czele stoi Matthias Platzeck, były szef SPD, który w 2014 roku nawoływał do uznania przez społeczność międzynarodową aneksji Krymu przez Rosję, a rozmieszczenie niemieckich wojsk na Litwie w ramach misji NATO przyrównywał do ataku Niemiec na ZSRS w 1941 roku.
PARTNER POLSKIEJ OPOZYCJI
Po wyborach prezydenckich w 2010 roku Fundacja Adenauera zamieściła wymowny komunikat prasowy. – Zwycięstwo Bronisława Komorowskiego nad jego narodowo-konserwatywnym konkurentem Jarosławem Kaczyńskim dało ostateczny koniec politycznemu projektowi IV RP. Nie można jeszcze mówić o normalności, jednakże znów pojawiła się perspektywa stosunków partnerskich – napisano.
To niejedyny związek fundacji z politykami polskiej opozycji – w tym i minionym roku była ona partnerem Campusu Polska Przyszłości, organizowanego przez Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, uznawanego za głównego pretendenta do objęcia stanowiska szefa Platformy Obywatelskiej. „Gazeta Polska” ustaliła, że dwa tygodnie przed ogłoszeniem „Campusu” Rafał Trzaskowski „spotkał się online z politykami niemieckiej chadecji, a także z przedstawicielami Fundacji Adenauera oraz reprezentantką Junge Union (młodzieżówki CDU/CSU) i ambasadorem Niemiec w Polsce”.
OSKARŻENIA WOBEC POLSKIEJ FUNDACJI
O bliskie, wręcz niezdrowe związki z polską opozycją oskarżany jest też polski partner Fundacji Adenauera – powstała w 1991 roku Fundacja imienia Roberta Schumana, która miała promować członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej. „Gazeta Polska” wskazuje, że „w Radzie Fundatorów Fundacji Schumana zasiada m.in. były senator PO Michał Wojtczak, a przewodniczącym Rady Programowej jest były poseł UD i UW Piotr Nowina-Konopka.
Do 2007 r. prezesem Fundacji Schumana była Róża Thun, obecna europosłanka Platformy; potem, do 1 listopada 2015 r., instytucją tą kierowała Anna Radwan-Röhrenschef, która potem została dyrektorem fundacji Instytut Bronisława Komorowskiego”. Z kolei w 2015 roku „dotowana przez Konrad-Adenauer-Stiftung Fundacja Schumanna – wpisując się w działania antypisowskiej opozycji – zorganizowała… czytanie polskiej konstytucji wraz z byłymi sędziami Trybunału Konstytucyjnego: Andrzejem Zollem i Jerzym Stępniem”.
Obecnym szefem Fundacji Adenauera jest Norbert Lammert, polityk CDU i biznesmen, a także członek rady nadzorczej największego niemieckiego przedsiębiorstwa zajmującego się wydobyciem węgla, wcześniej pełniący wysokie stanowiska w telewizji RTL i największej światowej firmie z branży chemicznej. Fundacja Adenauera, obok na przykład Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, New Eastern Europe czy Euractiv.pl, jest partnerem odbywającego się w Europejskim Centrum Solidarności tegorocznego Święta Wolności 2022.
Bartosz Stracewski/MarWer