Dobry fachowiec to niemal gwarantowane zadowolenie. Najlepsi z tych, którzy dopiero uczą się zawodu, rywalizować będą w Gdańsku. Dokładnie za rok w grodzie nad Motławą odbędzie się EuroSkills 2023 – międzynarodowe zawody umiejętności branżowych.
EuroSkills to międzynarodowy konkurs, który do tej pory odbył się siedem razy. W przyszłym roku Polska będzie gospodarzem wydarzenia po raz pierwszy. W Gdańsku w 50 konkurencjach rywalizować będzie ponad 600 najlepszych zawodników z 31 państw.
– Chcemy wykorzystać cały nasz potencjał, żeby w sposób bezprecedensowy w skali Polski i Europy, wykorzystać tę olbrzymią szansę. To wielkie święto naszej uczelni, całego środowiska akademickiego pomorza – mówi rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski.
EuroSkills to największe wydarzenie w historii edukacji branżowej w Polsce. Gdańsk jest też organizatorem tegorocznego, ogólnopolskiego konkursu, SkillsPoland 2022 (23-25 listopada br.), który stanowi jednocześnie eliminacje dla polskich reprezentantów do EuroSkills 2023.
50 KONKURENCJI W 6 OBSZARACH
Rywalizacja będzie się toczyć w ponad 50 konkurencjach w 6 obszarach: technologia informacyjna i komunikacyjna, technologia wytwarzania i inżynieria, technologia budowlana, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.
– Nie sposób przecenić znaczenia Euro Skills w popularyzacji szkolnictwa zawodowego. Igrzyska olimpijskie zawodów branżowych, gromadzące rok rocznie setki zawodników z kilkudziesięciu państw Europy promują bowiem obszary działalności ludzkiej o ogromnym znaczeniu dla rozwoju światowej gospodarki – napisał w liście do uczestników minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.
W przyszłorocznym wydarzeniu weźmie udział około 600 zawodników oraz 500 ekspertów z 31 państw. Areny konkursowe zajmą powierzchnię 60 tysięcy metrów kwadratowych. Według wstępnych szacunków EuroSkills 2023 zgromadzić może ponad sto tysięcy widzów z Polski i z zagranicy.
Od ponad 70 lat ideą WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą pokazy, występy i konferencje. Tutaj też liderzy firm z całego świata szukają potencjalnych pracowników i managerów.
Bartosz Stracewski/jk