UNICEF – czyli Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci – dofinansuje działania na rzecz dzieci w Sopocie. Ponad 10 milionów złotych przeznaczone zostanie na działania wspierające i integrujące dla dzieci. Niektóre z nich skierowane będą do potomków uchodźców z Ukrainy, z innych skorzystają wszyscy uczniowie sopockich przedszkoli i szkół.
Wsparcie psychologiczne dla dzieci i ich rodzin, półkolonie letnie i zimowe, ułatwienia w edukacji, szeroka oferta integrujących i rozwijających zajęć pozalekcyjnych, czy wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych oraz opieka zdrowotna – to tylko niektóre z działań, jakie w najbliższych miesiącach sfinansowane zostaną w Sopocie z Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. UNICEF zaakceptował i podpisał dokumenty dotyczące wsparcia dzieci uchodźczych na terenie Gminy Miasta Sopotu.
– Jest to kontynuacja naszej współpracy z UNICEF-em – mówi Radiu Gdańsk wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim.
– Jesteśmy cały czas w projekcie „Sopot – miasto przyjazne dzieciom” i współpracujemy w tym zakresie z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci od dłuższego czasu – dodaje.
ROZBUDOWANIE SYSTEMU WSPARCIA
Ponad 10 mln zł ze środków UNICEF umożliwi rozbudowanie systemu wsparcia dla wszystkich uczniów szkół i wychowanków przedszkoli. Dodatkowe pieniądze pozwolą np. zatrudnić dużo więcej asystentek integracyjnych w placówkach oświatowych, czy osób wspierających rodziny. Obecnie już 16% uczniów w sopockich szkołach podstawowych stanowią dzieci z Ukrainy.
– Bardzo ważne są działania integracyjne, szczególnie skierowane do dzieci i młodzieży. Obejmują one wszystkich uczniów naszych szkół czy wychowanków przedszkoli, nie tylko gości z Ukrainy – tłumaczy Czarzyńska-Jachim.
POZOSTAŁE INWESTYCJE
Sopockie placówki oświatowe, nauczyciele, uczniowie i ich rodziny otrzymają m.in wsparcie psychologiczne (konsultacje psychologiczne dla dzieci i ich rodzin), do szkół i przedszkoli trafi nowy sprzęt informatyczny. Najmłodsze dzieci skorzystają także z doposażonych placów zabaw, a te pochodzenia ukraińskiego dodatkowo będą mogły korzystać z nauki języka ojczystego, by nie straciły kontaktu z narodową kulturą i językiem. Dla wszystkich dzieci planowany jest cykl integracyjnych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży, pikników, festynów czy rejsów integracyjnych.
Bartosz Stracewski/aKa