W studiu koncertowym Radia Gdańsk trwają nagrania kolęd do płyty „Pomorskie Betlejem”. Na krążku znajdą się utwory po polsku i kaszubsku śpiewane przez laureatów pomorskiego etapu konkursu „Jawor – u źródeł kultury”. Wykonawcy to Janusz Świątkowski i Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”. Dodatkowo do udziału w projekcie zaprosiliśmy Weronikę Korthals.
Premiera jest zaplanowana na 6 grudnia. Wydawcą płyty jest Radio Gdańsk i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Patronat honorowy objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
„Jawor u źródeł kultury” to ogólnopolski konkurs promujący polską kulturę ludową. Uhonorowuje twórców, artystów i wykonawców z całej Polski, którzy przyczyniają do wzbogacania naszego dziedzictwa narodowego. To już 22 edycja konkursu, a pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Radio Kielce. Finał odbywa się w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.
JANUSZ ŚWIĄTKOWSKI
Głównym głosem, który usłyszymy na płycie, jest Janusz Świątkowski, który prowadził przykościelne zespoły muzyczne dla dzieci i młodzieży.
– Bywało bardzo wesoło, zwłaszcza w czas Bożego Narodzenia, kiedy można było do woli śpiewać kolędy – także te moje, które skomponowałem. Zostały one z nami, kiedy wywędrowaliśmy na Kaszuby – opowiada Janusz Świątkowski.
– Wkrótce w kaszubskim stroju zacząłem występować w kapeli „Pleskota” i w zespole Chmielanie. Z przyjaciółmi z okolic Chmielna wskrzesiliśmy zwyczaj grania na bazunie w czasie pasterki w chmieleńskim kościele. Ostatnie lata to dla mnie powrót na orbitę autorskiej muzyki. Występy na festiwalach, czasami wyróżnienia, a w końcu wspaniała nagroda w konkursie „Jawor” – dodaje.
„SIERAKOWICE”
Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” istnieje nieprzerwanie od 43 lat. W tym czasie głęboko wpisał się w tożsamość lokalnej społeczności. Uczy, wychowuje i kształtuje poczucie regionalnego patriotyzmu kolejnych pokoleń. W wielu przypadkach członkostwo w zespole jest tradycją rodzinną. Jest on ściśle związany z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sierakowicach. Tutaj członkowie uczą się gry na instrumentach i mogą liczyć na wsparcie organizacyjne. Zespół od lat koncertuje nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Wygrywa wiele przeglądów, pokazując folklor na najwyższym poziomie.
Poza bogactwem folkloru kaszubskiego prezentuje też wiązanki tańców łowickich i krakowskich oraz wiele utworów instrumentalnych i wokalnych.
Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice ma w swoim dorobku wiele nagród, w tym odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej (2010) oraz Nagrodę im. Oskara Kolberga w uznaniu zasług dla kultury ludowej (2018). W 2021 roku Zespół wygrał eliminacje regionalne i reprezentował pomorze na Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury”.
Edyta Stracewska/aKa