Dzięki Fundacji Dom Rain Mana jest szansa na wybudowanie domu dostosowanego do potrzeb dorosłych osób z autyzmem. Fundusze zbierano podczas koncertu w sopockiej Operze Leśnej.
Szesnasty koncert charytatywny na rzecz budowy domu dla osób z autyzmem odbył się we wtorek. Zaśpiewał Adam Nowak z grupą Akustyk Amigos. Wystąpili również Kacper Fułek i Jagoda Jarkson. Wydarzeniu towarzyszyła sprzedaż i licytacja dzieł sztuki i biżuterii, a dochód przeznaczony będzie na sfinansowanie budowy.
Na koncert tłumnie przybyli goście, którzy w większości od lat wspierają Fundację Dom Rain Mana. Każdy z nich docenia ciężką pracę szefowej tej instytucji, Ewy Szmytkowskiej, która swoją działalność prowadzi charytatywnie. Wraz ze sztabem wolontariuszy zbiera środki już od 17 lat. Dom docelowo ma powstać we wsi Kwieki w gminie Czersk. Aktualnie fundacja ma już przygotowaną działkę o powierzchni prawie 9 hektarów. Wciąż jednak potrzeba pieniędzy, by móc zrealizować główny cel.
POMOC DLA RODZICÓW DOROSŁYCH DZIECI Z AUTYZMEM
Jak podkreśla Szmytkowska rodzice osób dorosłych z autyzmem z racji wieku i wielu lat opieki mogą czuć się przemęczeni. Dom dla tych osób pozwoliłby odetchnąć rodzinom i nie martwić się o losy ich bliskich.
– Dorosłe osoby z autyzmem mają także już starszych rodziców. Ja jestem jednym z nich. Prowadzę fundację między innymi po to, żeby mój 40-letni syn, kiedy nas zabraknie, miał gdzie mieszkać. Siły rodziców wraz z czasem się wyczerpują coraz bardziej. Występujący syndrom wypalania się sił przejawia się bólami, permanentnym zmęczeniem, ale też zaburzeniami krążenia i układu pokarmowego. Ci rodzice muszą otrzymać wreszcie pomoc i taki dom, gdzie dorosłe osoby z autyzmem zamieszkają w życzliwym środowisku, w zorganizowanej, małej społeczności, będzie dla tych rodziców uspokojeniem ich serc. Będą spokojni, że dzieci te nie zostały same i mają odpowiednie warunki do życia.
OŚRODEK SZYTY NA MIARĘ POTRZEB
Jak zauważa szefowa fundacji, w ogromnych Domach Pomocy Społecznej osoby z autyzmem nie potrafią się odnaleźć. – Jest tam dużo ludzi, hałas, brak terapii czy postępowania właściwego dla osób z autyzmem, co bardzo zaburza ich funkcjonowanie. Musimy im pomóc – apeluje.
– Te ośrodki muszą być przede wszystkim izolowane akustycznie. Te osoby zupełnie inaczej postrzegają świat. Wszystkie szumy, tła od wentylacji mechanicznej są odczuwane praktycznie jak ból fizyczny, więc należy bardzo ostrożnie z tą architekturą się obchodzić i mieć dużą wiedzę, w jaki sposób te elementy w bryle aranżować – wyjaśnia jedna z wolontariuszek.
– Ważne jest też mocne strefowanie, sekwencjonowanie przestrzenne. Polega to na tym, że musimy podzielić bryłę na pewne części, tak żeby była ona zrozumiała dla każdego kto tam wejdzie. Korytarze są najważniejszą rzeczą, bo one sprawiają najwięcej trudu. Mogą wzbudzać dużo lęku. Podobnie z oknami, które rzucają cienie i one mogą stymulować takie osoby z autyzmem w sposób pozytywny, ale też negatywny. Taki ośrodek trzeba dobrze zaprojektować – dodaje.
Pierwszy tydzień grudnia jest obchodzony jako Europejski Tydzień Autyzmu.
Ewa Szmytkowska, szefowa Fundacji Dom Rain Mana opowiedziała nam o projekcie przed koncertem. Rozmowę znajdziecie >>>TUTAJ.
Aleksandra Trembicka/am