W Gdańsku rozpoczyna się nowa edycja programu edukacji seksualnej, znanego jako Zdrovve Love – „Wsparcie prokreacji dla mieszkańców miasta Gdańska w latach 2017–2025″. Projekt budził kontrowersje i został przerwany 2020 roku – oficjalnie przez pandemię. W nowej odsłonie zaszło kilka zmian.
Nowym realizatorem programu został Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień. Polskie Towarzystwo Seksuologiczne przygotowało materiały edukacyjne na podstawie wiedzy specjalistów.
– Seksualny jest każdy z nas, to jest fakt – zaznacza prof. Maria Beisert, seksuolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz wiceprezes Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. – Natomiast argument, że seksualność jest cechą każdego człowieka, pociąga za sobą informację, dlaczego potrzebna jest edukacja. Dojrzewanie czy dorastanie jest okresem burzy i naporu. Bardzo wspieram fakt, że w tym czasie edukacja seksualna jest szczególnie potrzebna i że Gdańsk zaczyna od tego – dodaje.
WARSZTATY ZE SPECJALISTAMI
Monika Chabior, zastępca prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, tłumaczy, jak będą wyglądać zajęcia. – Warsztaty będą prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów, w rówieśniczych grupach od 15 do 20 osób. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy i zaprezentowaliśmy wyniki ewaluacji poprzedniej edycji Zdrovve Love, z których jasno wynikało, że powinien być on poszerzony o zwiększenie zakresu informacji dla rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół – zaznacza.
Spotkania prowadzą osoby posiadające wykształcenie pedagogiczne, psychologiczne lub medyczne. Mają udokumentowane doświadczenie w prowadzeniu edukacji zdrowotnej i doświadczenie w pracy szkoleniowej w zakresie edukacji seksualnej w ciągu ostatnich trzech lat.
WARSZTATY TESTOWE
Członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska mieli już okazję uczestniczyć w warsztatach testowych. – Mamy XXI wiek i ludzka seksualność nie może być tematem tabu. Naszym prawem jest wiedzieć, bo wiedza to nasz komfort i bezpieczeństwo. I nieważne, jakie decyzje będą podejmowane w państwie, młodzi gdańszczanie i młode gdańszczanki zawsze będą otwarci na rozmowę. Jako pokolenie ludzi, którzy już powoli wchodzi w dorosłość, nie możemy unikać tematów dla nas niewygodnych. Stoimy i zawsze będziemy stali po stronie dialogu – mówi Michał Jankowski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska.
Zajęcia mogą odbyć się w szkołach, jednak konieczna jest zgoda dyrektora szkoły, rady rodziców oraz rodzica/opiekuna dziecka.
OPOZYCYJNI RADNI NIE DO KOŃCA PRZEKONANI.
– Nie jestem zwolennikiem tego programu – mówi Romuald Plewa, radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości. – Ten program nie mieści się w moich zasadach. Natomiast edukacja oczywiście powinna być na jak najwyższym poziomie, powinna przekazywać rzetelną wiedzę w zależności od wieku i tematu, który powinien być dostosowany. Powinien być bardzo dokładnie przez specjalistów zbadany i przedstawiony na poziomie szkół – tłumaczył radny.
Podobnego zdania jest radna Alicja Krasula z klubu PiS. – Jestem zwolenniczką wszelkiej nauki, więc każdy program, który może podnieść kwalifikacje czy wiedzę młodych ludzi z założenia powinien być dobry. Okres dojrzewania jest bardzo burzliwym okresem i nie do końca wiem, czy taki program młodym ludziom pomoże. Wydaje mi się, że to są tak delikatne sprawy, że być może z rodzicami byłoby łatwiej – ocenia.
7 grudnia odbędzie się wykład online dla rodziców z prof. Marią Beisert.
Edyta Stracewska