Narodowe Muzeum Morskie przygotowuje się do dwudziestej ekspozycji z cyklu „Polscy artyści o morzu”. Tym razem bohaterem wystawy monograficznej zostanie Włodzimierz Nałęcz. Twórca zasłużył się dla polskiej marynistyki, nie tylko jako malarz, ale również założyciel Koła Marynistów Polskich i współorganizator Ligi Żeglugi Morskiej.
Placówka sięgnie do własnych zbiorów, ale zachęca prywatnych kolekcjonerów do udostępnienia dzieł Nałęcza. Z uwagi na zniszczenie znacznej części prac artysty w trakcie II wojny światowej, to zadanie wymaga współpracy także z innymi muzeami w Polsce.
– Wystosowaliśmy już prośby i czekamy na odpowiedzi – mówi dr Monika Jankiewicz-Brzostowska, kierownik działu sztuki marynistycznej NMM i kuratorka wystawy. – Chcemy możliwie w pełny sposób przedstawić twórczość i dorobek Włodzimierza Nałęcza. Poszukujemy jego prac i zwracamy się do osób, które takie prace mają w swoich prywatnych zbiorach artystycznych czy zasobach galerii i domów aukcyjnych – dodaje.
KATALOG DZIEŁ
Przy okazji wystawy powstanie katalog, który będzie zbierał wszystkie prezentowane prace. Oprócz danych katalogowych pozycje zostaną opatrzone komentarzami historycznymi i krytyczno-artystycznymi.
Instytucje i kolekcjonerzy, którzy są w posiadaniu prac Włodzimierza Nałęcza i zechcieliby wypożyczyć je Narodowemu Muzeum Morskiemu na czas trwania wystawy (25 maja – 3 września 2023 r.) szczegółowe informacje mogą uzyskać pod adresem sztuka1@nmm.pl. Muzealnicy czekają na kontakt do 15 marca przyszłego roku.
Filip Jędruch/pb