„Dzień Darczyńcy Pamięci” to święto mające na celu uhonorowanie i wyrażenie wdzięczności wszystkim osobom, które przekazały do archiwum swoje dokumenty, wspomnienia, listy, fotografie, pamiątki rodzinne lub inne materiały archiwalne. Tego dnia Instytut Pamięci Narodowej chce odwdzięczyć się swoim darczyńcom.
– Data 6 grudnia jest nieprzypadkowa – mówi Justyna Pazda, naczelnik oddziałowego archiwum IPN.- Wszystkie osoby, które bezinteresownie przekazują swoje dokumenty, pamiątki, to dla nas prawdziwi Mikołaje. My te dokumenty opracowujemy, skanujemy, udostępniamy, popularyzujemy. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ każdy z tych dokumentów opisuje i opowiada historię jednej osoby, ale jak połączymy to w całość — opowiada historię narodu polskiego w XX wieku — dodaje Justyna Pazda.
W ciągu ostatniego roku do gdańskiego Archiwum IPN przekazano m.in. album zawierający fotografie przedstawiające strajk okupacyjny pracowników oświaty i wychowania, który miał miejsce w Urzędzie Wojewódzkim, w Gdańsku w dniach od 7 do 17 listopada 1980 r. Kolejnym cennym eksponatem są druki zwarte wydawane poza kontrolą władz cenzorskich PRL. W tzw. drugim obiegu wydawniczym publikowali wybitni pisarze, poeci, naukowcy. Wśród publikacji przekazanych przez Leszka Ciechomskiego znajdziemy m.in. „Dzieła zebrane” Witolda Gombrowicza, „Nierzeczywistość” Mariana Brandysa i „Traktat poetycki” Czesława Miłosza.
„Dzień Darczyńcy Pamięci” w Gdańskim oddziale IPN obchodzony jest pierwszy raz.
Edyta Stracewska/mm