Jak informuje gdański magistrat, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z Fundacją Gdańską organizują bezpłatne kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Dziś, w piątek, jest ostatnia szansa, aby na taki kurs się zapisać.
Informacje o kursach
Zgłoszenia przyjmowane będą jeszcze do piątku 20 stycznia 2023 roku. Zajęcia są dostępne zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych, a odbywać się będą w czterech filiach WiMBP w Gdańsku:
- Chełm – Biblioteka Chełm (ul. Dragana 26) – zajęcia dla młodzieży (12 – 18 lat) – poziom A2 (z elementami biblioterapii)
- Orunia – Biblioteka Ratuszowa (ul. Gościnna 1) – poziom A1
- Przymorze – Biblioteka na Fali (ul. Jagiellońska 8) – poziom A2
- Wrzeszcz – Biblioteka Manhattan (al. Grunwaldzka 82) – poziom B1
Według informacji umieszczonej na stronie miasta wolne miejsca są jeszcze na zajęcia dla młodzieży w placówce na Chełmie, ale na pewno warto zgłosić się po więcej szczegółów do samych organizatorów. Kursy są finansowane z Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).
Jak przekazała miastu Alena Krynicka, koordynator ds. dostępności w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, zajęcia są skierowane przede wszystkim do ukraińskiej społeczności, mieszkającej w Gdańsku, aczkolwiek udział mogą wziąć także osoby innego pochodzenia, przede wszystkim obywatele krajów słowiańskich. – Nasz projekt pod hasłem Kawiarenki Językowe obejmie łącznie 90 osób – dodawała Alena Krynicka w informacji przekazanej gdańskim władzom.
„Po jednej stronie”
Poza omawianymi zajęciami, w Gdańsku pod adresem Targ Rakowy 5/6, odbywają się również spotkania „Po jednej stronie” z nauką języka polskiego w tle. Jak głosi informacja, uczestnicy spotkań mogą zapoznać się m.in. z historią Gdańska, dowiedzieć się, jak funkcjonuje Urząd Miejski, system edukacji, system opieki zdrowotnej, a także, jak korzystać z transportu publicznego oraz gdzie można szukać pracy.
Spotkania są cykliczne i odbywają się w każdy wtorek w godzinach 17.30–18.30.
mat.pras./ol