Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także gminy oraz prowadzone przez nie samorządowe jednostki, zajmujące się mieszkalnictwem, mogą składać wnioski o atrakcyjny kredyt na inwestycje w termomodernizację, panele słoneczne czy wymianę źródła ciepła. Rozpoczyna się program „Remiz”, który ma pozwolić na realizację inwestycji ekologicznych bez wkładu własnego.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku rozpoczął nabór wniosków w ramach programu „Remiz”. Wnioski o dotację i kredyt, przeznaczone na wsparcie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych, mogą składać spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty a nawet gminni zarządcy nieruchomości czy towarzystwa budownictwa społecznego.
ZAPEWNIONY WKŁAD WŁASNY W INWESTYCJĘ
Celem programu jest zapewnienie wnioskodawcom środków na konieczny w ramach programów grantowych WFOŚiGW wkład własny w inwestycję. W przypadku budynków wielorodzinnych mogą być to wysokie kwoty, a konieczność ich jednorazowego pokrycia ograniczała dostępność ekologicznych programów dla wielu podmiotów. Teraz się to zmieni.
– To kolejne brakujące ogniwo, bo już wprowadziliśmy program „Ciepłe Mieszkanie”, który uzupełnia program „Czyste Powietrze”. Natomiast programy Banku Gospodarstwa Krajowego i nasz program „Remiz” to kolejny krok w celu zadbania o termomodernizację i bezpieczeństwo energetyczne w naszym regionie – wyjaśnia Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.
ZNANE OPROCENTOWANIE I KOSZT POŻYCZKI
Program „Remiz” to pożyczka zwrotna, jednak oprocentowana na 4 proc. w skali roku. Jest to procent stały, więc oprocentowanie i koszt pożyczki są znane już na etapie zawierania umowy.
– Można łączyć ze sobą programy dotacyjne i zwrotne, bo to był nasz cel. Łącząc różne formy finansowania można bardzo sprawnie przeprowadzić cały proces inwestycyjny. Polacy potrafią liczyć i wiedzą dobrze, że czasami opłaca się wziąć atrakcyjny kredyt, zrobić modernizację i na koniec oszczędzać pieniądze, jednocześnie spłacając kredyt – uzupełnia Szymon Gajda.
SZANSA NA PEŁNĄ TERMOMODERNIZACJĘ
– Nabór jest szansą na pełną termomodernizację i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Z pewnością przyniesie znaczny efekt: zmniejszy się zużycie energii, mniejsza będzie też emisja dwutlenku węgla. To będzie oznaczać nie tylko mniejsze koszty, które ponoszą wszyscy mieszkańcy wspólnot, spółdzielni i budynków gminnych. To też lepsze warunki, w których wszyscy żyjemy – dodaje kierownik działu doradców energetycznych WFOŚiGW w Gdańsku, Marcin Gregorowicz.
W pierwszej edycji programu „Remiz” na zwrotne pożyczki przeznaczono dziesięć milionów złotych. Wnioski będą przyjmowane do 2026 roku lub do wyczerpania się pieniędzy. Urzędnicy nie wykluczają jednak zwiększenia puli środków, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Posłuchaj materiału naszego reportera:
Bartosz Stracewski/ua