Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło przetarg na realizację prac budowlanych na terenie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Ma tam powstać parking, a także budynek obsługi ruchu turystycznego.
– Jest to kolejny etap inwestycji Muzeum II Wojny Światowej na Westerplatte, który przybliża nas do powstania Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału MIIWŚ w Gdańsku na Westerplatte, gdzie na historycznym polu bitwy pragniemy opowiadać zarówno o historii wrześniowych walk na Westerplatte, jak i przywoływać szerszy kontekst wojny obronnej 1939 roku – wyjaśnia cytowany w komunikacie dyrektor muzeum prof. Grzegorz Berendt.
Przypomina on, że centrum i serce powstającego kompleksu stanowi nowo wybudowany cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego, na którym w listopadzie ubiegłego roku uroczyście pochowano obrońców Westerplatte. – Równolegle trwają prace budowlane przy modernizacji budynku byłej elektrowni, gdzie docelowo na wystawie będą prezentowane zabytki odkryte przez naszych archeologów w toku prowadzonych przez nich badań na Westerplatte – podkreśla.
Ogłoszenie postępowania przetargowego przygotowane przez MIIWŚ dotyczy realizacji prac budowlanych na terenie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W jego ramach powstanie parking z miejscami postojowymi dla samochodów osobowych oraz autokarów, a także budynek obsługi ruchu turystycznego – obiekt pełniący funkcję informacyjno-obsługową dla turystów zwiedzających teren półwyspu tworzoną placówkę.
Jak podaje w komunikacie muzeum, zarówno parking, jak i budynek będą ulokowane poza historycznym terenem Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, w miejscu obecnego parkingu przy falochronie. Wjazd na parking będzie możliwy od ulicy Sucharskiego. Podkreślono, że obiekt będzie liczył trzy kondygnacje o łącznej powierzchni użytkowej ponad 1,8 tys. mkw. Do budynku będą prowadzić wejścia od trzech stron: wjazdu na parking, miejsc postojowych dla samochodów osobowych oraz plaży.
Na parterze znajdą się kasy biletowe, sklep z pamiątkami oraz przestrzeń wystawiennicza. W obiekcie powstaną m.in. sale edukacyjne, restauracja oraz przestrzeń biurowa. Na ostatnim piętrze budynku znajdować się będzie punkt widokowy. Obiekt będzie wyróżniać się współczesną, dynamiczną bryłą, korespondując tym samym z estetyką siedziby MIIWŚ.
Wykonawcy prac budowlanych swoje oferty mogą składać do 14 lipca poprzez platformę zakupową. Czas realizacji inwestycji wynosi 14 miesięcy od zawarcia umowy z wykonawcą, w tym 12 miesięcy na realizację prac budowlanych oraz 2 miesiące na przeprowadzenie odbiorów technicznych budynku i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.
PAP/mrud