Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zachęca mieszkańców oraz turystów do przekazywania sygnałów o osobach w kryzysie bezdomności, przebywających w miejscach niemieszkalnych. Dzięki temu można szybciej dotrzeć do potrzebującego człowieka i zaoferować mu adekwatne wsparcie.
– Bardzo gorąco prosimy mieszkanki i mieszkańców, ale też turystów, którzy odwiedzają Gdańsk, o to, żeby również latem reagować i zachować wrażliwość społeczną, jeśli się widzi osobę w bezdomności lub taką, która prosi o datki na ulicy – zwłaszcza jeżeli dotyczy to dzieci lub osób starszych. Bardzo prosimy w takich sytuacjach o sygnały, bo to jest najlepsza forma pomocy – mówi Sylwia Ressel z gdańskiego MOPR.
GDZIE ZGŁASZAĆ TAKIE PRZYPADKI?
Zgłoszenia o osobach w kryzysie bezdomności lub też proszących o datki należy kierować do Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku – tel.: 58 522 38 20, Straży Miejskiej w Gdańsku – tel.: 986, czy Policji – tel.: 112. W mieście pracuje też sześcioro streetworkerów, którzy docierają z ofertą wsparcia do potrzebujących. By przekazać im sygnał o takich osobach, wystarczy posłużyć się darmową aplikacją Arrels. Pozyskało ją i wprowadziło Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Aplikacja działa w mieście od lipca 2018 roku.
– Ta aplikacja pomaga w łatwiejszym dotarciu do osoby potrzebującej. Jeżeli ją sobie pobierzemy w smartfonie, to w momencie, gdy widzimy osobę w potrzebie, możemy wówczas ją zgłosić za jej pośrednictwem. Mówi o dokładnej lokalizacji tego człowieka, czy to kobieta, czy mężczyzna, czy towarzyszą mu zwierzęta – wyjaśnia Sylwia Ressel.
Osoba w kryzysie bezdomności może skorzystać m.in. ze schronienia, pomocy finansowej, żywnościowej, rzeczowej, specjalistycznej, psychologicznej czy prawnej, aktywizującej społecznie czy po prostu higieniczno-sanitarnej.
Marta Włodarczyk/aKa