Sylwetki ojców II Rzeczpospolitej, wybitnych naukowców i podróżników do niedzieli będzie można zobaczyć podczas multimedialnego spektaklu „Iskry Niepodległej”. Seanse odbędą się przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wstęp jest darmowy.
Spektakl „Iskry Niepodległej” przedstawia sylwetki wybitnych Polaków. Nie są to tylko postacie związane z odzyskaniem niepodległości i odzyskaniem państwowości. Podczas 17-minutowego pokazu poznamy historie polskich naukowców, artystów, podróżników, czy sportowców.
Wspólnym mianownikiem mają być inspirujące historie naszych rodaków, czy też wynalazki, z których korzystamy do dziś. Co ciekawe wszystko odbywa się w naczepie tira. To tam można obejrzeć krótki spektakl z wykorzystaniem między innymi animacji, źródeł historycznych, czy też przedmiotów związanych z bohaterami.
– Trzeba się chwalić nie tylko heroicznymi i tragicznymi wątkami w naszych dziejach, ale nie mniej mocno prezentować osiągnięcia i czyny polskich obywateli, ludzi z polskiej ziemi. Jest mi to bliskie również dlatego, że dla nas – jako zespołu pracowników MIIWŚ, który buduje oddział na Westerplatte, myślą przewodnią są sukcesy tych wszystkich, którzy od roku 1919 sprawili, że wiele przeszkód, zdawać by się mogło nie do przezwyciężenia, jednak zostało przezwyciężonych na różnych polach. Nasza wiedza i głębokie przekonanie, że załoga z Westerplatte to byli ludzie niezwykli, innowacyjni, dzielni i nieustępujący przed przeszkodami, to jest element tej rzeczywistości społecznej, o której w szerszym zakresie mówi projekt przygotowany przez biuro „Niepodległa”. Cieszymy się, że zdecydowaliście się prezentować swoje dzieło właśnie na terenie MIIWŚ, a także mamy nadzieję, że spośród kilku tysięcy gości, którzy odwiedzą muzeum w ten weekend, co najmniej kilkaset osób przyjdzie i zobaczy to czego dokonaliście – mówił dyrektor placówki dr hab. Grzegorz Berendt.
Spektakl „Iskry Niepodległej” można zobaczyć za darmo, jednak trzeba się pośpieszyć, bo w Gdańsku będzie on dostępny tylko do niedzieli, 23 lipca. Seanse odbywać się będą w naczepie tira przy muzeum II Wojny Światowej w godz. 12-20 w piątek i sobotę oraz 10-16 w niedzielę.
Oskar Bąk/jk/mrud