Nie ryzykujmy własnym życiem w sytuacji zagrożenia nad wodą – ostrzegają ratownicy. Zanim ruszymy na pomoc, oceńmy sytuację i warunki.
Wakacje nie zwalniają nas z odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i naszych bliskich. Tylko w lipcu Komenda Główna Policji odnotowała 72 utonięcia, w sierpniu już 12. – Niektórzy wychodzą z założenia, że kąpiąc się w jeziorze są mniej zagrożeni, niż przy wejściu do morza, jednak i tu zawsze trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem – przypomina Marek Koperski z pomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Posłuchaj rozmowy:
Warto dodać, że u ratowników często można dostać specjalne opaski dla dzieci, na których rodzice mogą wpisać dane kontaktowe. Taką opaskę można też przygotować samodzielnie.
ZANIM RUSZYMY Z POMOCĄ
Poznanie kąpieliska, odpowiednie przygotowanie się do wejścia do wody i zero alkoholu, jeśli chcemy pływać – to podstawy bezpiecznego wypoczynku nad wodą, które przypominamy państwu od początku wakacji.
– W sytuacji zagrożenia innej osoby musimy też ocenić warunki i nasze umiejętności, zanim ruszymy na pomoc – podkreśla Marek Koperski z pomorskiego WOPR.
Posłuchaj rozmowy:
O bezpieczeństwie nad wodą mówimy na naszej antenie w każdy wakacyjny poniedziałek po 16:30.
Hanna Brzezińska/raf