Uniwersytet Morski w Gdyni na swoim koncie na YouTube opublikował relację załogi i kapitana z podróży studentów na równik. Niestety, fregata musi mierzyć się z wiatrem wiejącym w dziób, który uniemożliwia podróż z zamierzoną prędkością – nawet na silniku. Załoga oczekuje na zmianę wiatru, żeby móc dalej popłynąć na żaglu.
Fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni podążą w stronę równika. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, chrzest równikowy odbędzie się pod pełnymi żaglami. Scenariusz tego wyjątkowego wydarzenia w dużej mierze opierać się będzie na realizowanym 100 lat temu przez załogę i studentów Szkoły Morskiej z Tczewa.
AKTUALIZACJA 15:50
Dar Młodzieży jest na ostatniej prostej. Załodze udało się złapać wiatr w żagle i od równika dzieli ją już około 45 mil. Jeśli warunki wciąż będą sprzyjać, fregata powinna przekroczyć równik w godzinach 21:00-22:00 naszego czasu.
Z komendantem Daru Rafałem Szymańskim rozmawiała nasza reporterka Anna Rębas:
Ponad 100 lat temu, 13 sierpnia 1923 roku pierwszy polski statek przekroczył równik. Był to Lwów – flagowy żaglowiec Szkoły Morskiej w Tczewie. Odbyło się to podczas rejsu do Brazylii. Dar Młodzieży upamiętni to wydarzenie.
Anna Rębas/mat. pras./aKa