Zaczynamy „Wakacje z Radiem Gdańsk”. Odwiedziliśmy Sopot, gdzie zaczął się ostatni dzień 23. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry”. Plenerowe studio rozstawiliśmy w muszli koncertowej nieopodal sopockiego molo. Audycję poprowadzili Konrad Mielnik i Tomasz Olszewski.
– Będziemy rozmawiali o nowej, letniej ramówce Radia Gdańsk, spotkamy się z prezydentką Sopotu Magdaleną Czarzyńską-Jachim, z którą porozmawiamy o tym, co będzie działo się w kurorcie, a także z Piotrem Skotnickim, autorem słuchowiska „Głosy szumiącego potoku”, który reprezentuje Polskę w konkursie Prix Europa 2024 – zapowiadał Konrad Mielnik, zapraszając do słuchania poniedziałkowego wydania Studia „Dwa Teatry”.
Nie zabrakło też relacji z przebiegu festiwalu, podczas którego prezentowanych jest 16 słuchowisk dla dorosłych oraz 7 dla dzieci i młodzieży. Wśród konkursowych produkcji są dwa słuchowiska Radia Gdańsk. To „Piąty żywioł”, którego autorką i reżyserką jest Jadwiga Możdżer oraz „Silna grupa ze śmietnika” w adaptacji i reżyserii Iwony Borawskiej.
Z Sopotu nadawaliśmy w godzinach od 12:00 do 15:00.
PREZYDENT SOPOTU: ZABIEGAŁAM O „DWA TEATRY”
– Dziś pierwszy dzień letniej ramówki Radia Gdańsk, w Sopocie trwa festiwal „Dwa Teatry”, a z nami jest znakomity gość, prezydentka tego pięknego miasta, Magdalena Czarzyńska-Jachim. Czy jest pani zadowolona, że festiwal, po przerwie, powrócił z Zamościa do Sopotu? – zapytał Konrad Mielnik.
– Jestem bardzo szczęśliwa, bo zabiegałam o to od momentu, kiedy byłam jeszcze pełniącą funkcję prezydenta miasta. Pamiętam jak dziś, że pierwszy SMS do pana dyrektora Tomasza Syguta, dyrektora generalnego TVP, wysłałam 8 stycznia, prosząc o spotkanie. Wielkie podziękowania, bo odzew był natychmiastowy. Potem spojrzeliśmy z przerażeniem w kalendarz, że zostało mało czasu na przygotowanie tak ważnego wydarzenia, ale udało się. Podpisaliśmy umowę pięcioletnią, więc będziemy to wydarzenie rozwijać. To świetny początek, czekali na to mieszkańcy i goście, o czym świadczy bardzo wysoka frekwencja na spektaklach – mówiła Magdalena Czarzyńska-Jachim.
W rozmowie także o tym, co będzie działo się w kurorcie latem, z naciskiem na wydarzenia kulturalne, które ożywią znane obiekty, w tym Operę Leśną w Sopocie. Czy miasto może promować się kulturą wysoką?
Posłuchaj całej rozmowy:
SŁUCHOWISKO, KTÓRE REPREZENTUJE POLSKĘ W PRIX EUROPA 2024
Słuchowisko „Głosy szumiącego potoku”, którego producentami są Radio Gdańsk i sopocka instytucja kultury Goyki 3 Art Inkubator, będzie reprezentowało Polskę w konkursie Prix Europa 2024. To jeden z najważniejszych europejskich festiwali telewizji, radia i internetu. W plenerowym studiu Radia Gdańsk pojawili się twórcy słuchowiska i osoby, które przyczyniły się do jego powstania od strony producenckiej: Joanna Cichocka-Gula (dyrektorka Goyki 3 Art Inkubatora), Marta Czarnecka (koordynatorka festiwalu Literacki Sopot), Agnieszka Szczepańczyk (reżyserka dźwięku) i Piotr Skotnicki (reżyser i autor scenariuszy oraz muzyki, nie tylko „Głosów szumiącego potoku”).
– Dla mnie ta historia jest na tyle osobista i na tyle ważna, że od razu podjąłem się stworzenia tego słuchowiska. Sopot to rodzinne miasto mojej mamy. Joanna Cichocka-Gula poprosiła, żebyśmy zawarli w słuchowisku historię mieszkańców Willi Fryderyka Wilhelma Jüncke (w której mieści się Goyki 3 Art Inkubator), niedokończonych tragedii, wydarzeń i poplątanych losów, które tam miały miejsce. To zmieszało się z moimi doświadczeniami rodzinnymi, też dość dramatycznymi, a całość ułożyła się w opowieść nie tylko o ludziach, ale o całym mieście, o Sopocie, który jest też bohaterem tego słuchowiska – mówił Piotr Skotnicki.
Posłuchaj całej rozmowy:
TEATR IMIENIA OSIECKIEJ I ZAGRANICA
Z kolei André Hübner–Ochodlo, założyciel Teatru Atelier imienia Agnieszki Osieckiej, opowiedział o międzynarodowych działaniach artystycznych, w których uczestniczy.
– Międzynarodowe działanie jest wpisane w moje DNA. Robiliśmy wiele projektów, między innymi wyszehradzkie projekty artystyczne ze współpracą Węgier, Słowacji, Czech i Polski. Organizowaliśmy wtedy u nas wiele imprez w naszym teatrze. Za granicą organizowaliśmy wtedy z Adamem Żuchowskim projekty związane z muzyką klezmerską. Gościnnie reżyseruję też w Czechach, a potem w Teatrze Atelier są pokazywane polskie spektakle – wyliczył.
Posłuchaj całej rozmowy: