Samorządy mogą starać się o rządowe pieniądze na opiekę wytchnieniową. Chodzi o dzienne lub całodobowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych i starszych, które na co dzień pozostają pod opieką swoich rodzin.
– Oni także potrzebują odpoczynku – mówi wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz. – Opieka wytchnieniowa jest po to, aby opiekun mógł chociaż przez chwilę zadbać o siebie i swoje zdrowie, a także inne potrzeby społeczne, a czasami realizować aktywność zawodową – dodaje.
– Jesienią zacznie się kolejny już nabór do programu Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej – mówi Anita Richert-Kaźmierska, pełnomocnik wojewody do spraw rodziny i polityki społecznej. – Wiele gmin realizuje opiekę wytchnieniową dzienną, ponieważ robi to własnymi siłami przy pomocy zatrudnionych pracowników, opiekunów. Natomiast nie korzysta w ogóle i nie oferuje na swoim terenie opieki wytchnieniowej całodobowej, ponieważ nie ma do tego właściwych warunków. Bardzo istotne jest to, aby gminy aplikowały o środki w ramach rządowego programu – tłumaczy.
Tak zrobiły Kolbudy, które podpisały na przyszły rok umowę z Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku, prowadzonym przez Fundację Hospicyjną. Z danych urzędników wynika, że w ubiegłym roku z rządowego wsparcia nie skorzystało aż 26 ze 123 pomorskich samorządów. Większość aplikuje tylko o wsparcie opieki dziennej. Ta z kolei trafia jedynie do osób korzystających z pomocy społecznej.
Głównym celem programu „Opieka wytchnieniowa”, jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnością. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków. Program realizowany jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Posłuchaj materiału naszego reportera:
Sebastian Kwiatkowski/mp